додому Економіка По скільки газ в європейських сусідів? Хіба народ володіє надрами?

По скільки газ в європейських сусідів? Хіба народ володіє надрами?

31

За статтею 13 Конституції України: «Земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об’єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією». Але, як видно з тексту, український народ делегував свої права власності на землю і надра державі.Тому, за бажанням жодного із представників народу чи, ніби-то, від імені народу, без дозволу держави користуватися надрами офіційно не можна.
За інформацією Національної комісії що здійснює державне регулювання на ринку енергетики і комунальних послуг, вартість газу в Польщі в 2016 році, при переведенні в гривню становила 11,70 грн, тоді як в Україні майже 6.88 грн.
* за даними, наведеними на сайті Євростату за (І півріччя 2016 року). Для визначення еквіваленту грн/м куб в НКРЕКП використали курс НБУ на 01.01.2017 – 1 євро = 28,4226 грн., з урахуванням енергоємності 1 м куб = 10,5 кВт*год
 Графік 1. Вартість газу в Україні і сусідніх країнах у 2016 році [Джерело: НКРЕКП]
Якщо перевести ці цифри в долар, за курсом, в якому їх переводили в НКРЕКП, то вийде що 1 кубометр газу в Польщі коштував 0,43 дол, а в Україні 0,25. Відповідно, тисяча кубометрів у Польщі коштувала 430 дол, а в Україні – 250.
Та ці всі розрахунки не відображають реалії споживачів газу в Польщі і країнах ЄС.  Як наголосив керівник програм громадської організації, яка аналізує ринок енергетики в Україні, DiXi Group Роман Ніцович, з яким ми консультувалися при підготовці цього матеріалу, в країнах ЄС ринок енергетики влаштований інакше ніж в Україні. Там споживачі платять не за кількість спожитого газу, а за кількість спожитої з цього газу енергії, тобто не за кубометри, а не за кіловат-години. Україна лише почала перехід до таких принципів. Тому, рахувати ціну газу в Польщі і Україні таким чином, як народний депутат Головко дещо некоректно.
Але на Євростаті з 2016 року публікуються дані про ціну газу в кіловат-годинах для країн, які підписали Угоди про Асоціацію з ЄС і власне країн ЄС. За цими даними, газ в Україні все одно дешевший ніж в Польщі і всіх інших сусідів, які тримають курс на Європу.
 Графік 2. Вартість кіловат*години газу в Україні і сусідніх країнах [FactCheck за даними Євростату]

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я