додому Культура Останній денарій імператора

Останній денарій імператора

33

Олександр НИКИФОРЧАК

Сьогодні наша розповідь буде про останній денарій. І не лише. Ще про родзинки та весільний подарунок імператору Давнього Риму.

Така вже психіка людини, нас притягують крайнощі: перший – завжди перший, скільки б потім не було. Останній теж, хоч ніби від попередників не аж так відрізняється. Наша героїня-монета теж подібна до попередників, але через свій статус – останній денарій Римської імперії – проілюструє сьогоднішній блог.

А ще психіці людини також властиво ловитись на гачок гучних слів. Заголовок наш – теж гачок. Насправді, денарій саме цей – не останній, ще були, просто після імператора Гордіана ІІІ, що його іменем монета карбувалась, монет такого номіналу не випускали через інфляцію, як вже колись згадувалось. Ця монета – одна з останніх емісій номіналу денарій, так буде правильніше.

Відверто кажучи, остання чи ні, кожна монета має свою родзинку. В цій їх є декілька. Якщо брати таку ознаку, за яку ми згадували в циклі Портрет імператора, то ця монета рідкісна, RIC 130(R).

Якщо вже мова зайшла за портрет, то кілька слів про нього. На аверсі ми бачимо імператора в лавровому вінку, це ознака його титулу августа – повноцінного, скажемо так, правителя, на відміну від цезаря – це титул спадкоємця. А ще це водночас ознака номіналу денарій, бо номінал, який витіснив його – антонініан, введений імператором Каракаллою – ніс портрет імператора в променевій короні.

Легенда аверсу IMP GORDIANVS PIVS FEL AVG після циклу Кодів легенд піддається легко: ІМПератор ГОРДІАН БЛАГОЧЕСТИВИЙ ЩАСливий АВГуст.

Та насамперед потрібно сказати, що це денарій спеціального випуску, він входить в групу монет, карбування яких було приурочено до весілля імператора Гордіана ІІІ та Транквілліни. Карбовано його влітку 241 року. Такий собі весільний подарунок імператору Давнього Риму.

Реверс денарія зображає богиню безпеки і стабільності Секурітас. Легенда промовиста: SECVRITAS PVBLICA, БЕЗПЕКА – ЗАГАЛЬНА СПРАВА. Раніше такий тип та зображення на реверсі були не вельми часті, але в цей період, який зветься періодом воєнної анархії, періодом “солдатських” імператорів, в часи неспокою та потрясінь, безпека та стабільність були вельми бажані.

Мені особисто така поза богині Секурітас – розсілась вальяжно, рука закладена за голову – та легенда реверсу, що переконує в загальносуспільності питання безпеки, навіває думку, що за ці століття нічого не змінилось. Безпека – справа кожного, а відповідальні за це розслаблено сидять, чухаючи потилицю. Захищай кожен себе сам.

Як би там не було, але богиня Секурітас, що в такому образі, як на сьогоднішньому реверсі денарія, що стоячи, як на реверсі сестерція, не допомогла імператору Гордіану ІІІ, він залишив загадку, достеменно не розгадану й досі.

Але про це… Так, незабаром, і сестерцій теж буде, бо зараз час традиційного: щира моя подяка читачам колонки Дописи на ПолитКом за приділену увагу, сподіваюсь було цікаво (і буде — старатимусь) та запрошую на свою сторінку в фейсбуці Олександр Никифорчак Блогер — про монети і навколо них, а кому зручніше – на Телеграм-канал: Історії про монети, монети про історію.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я