додому ПОЛІТИКА ОЛЕКСАНДР МОТИЛЬ: “ЧИ МОЖЛИВИЙ КРАХ РОСІЇ В 2023 РОЦІ, ПОДІБНО ДО 1917-го?”

ОЛЕКСАНДР МОТИЛЬ: “ЧИ МОЖЛИВИЙ КРАХ РОСІЇ В 2023 РОЦІ, ПОДІБНО ДО 1917-го?”

512

Думки у виданні The Hill американського історика та політолога українського походження Олександра Мотиля

Крім повторного вивчення очевидного, що війна – це пекло, ми також дізналися кілька менш очевидних речей про Росію, Україну та Захід у 2022 році.

Перше. Росія – реваншистська, імперіалістична, геноцидна і фашистська держава, що сильно нагадує нацистську Німеччину. Російсько-українська війна розвіяла наші ілюзії, що Росія рухається до якоїсь форми внутрішньої нормальності та зовнішньої рівноваги. Президент США Рональд Рейган назвав СРСР “імперією зла”.

РФ – майбутня імперія зла, що може бути навіть гірше. Потенційні імперії розширюються і починають війни, а усталені імперії зазвичай задоволені статус-кво. Хоча Росія не може виграти війну проти України, ця війна закінчиться остаточно і повністю лише у випадку, якщо Росія перестане бути реваншистською, імперіалістичною, геноцидною та фашистською. Переговори нічого не дадуть. Тільки поразка може призвести до кардинальних змін у Росії, та її відносинах із сусідами та світом.

Друге. Володимир Путін може бути чи не бути ненормальним, але він безперечно другорозрядний гравець у світових шахах, а не гросмейстер, як його подають. За 20 з лишком років при владі йому вдалося побудувати нежиттєздатний і тендітний режим, випатрати ринкову економіку та її професійні класи, перетворити Росію на глибоко корумповану і неефективну нафтодержаву, відштовхнути друзів і союзників Росії, заплямувати її ім’я, зв’язавши з руйнівною війною, яка вважатиметься однією з найбільших стратегічних помилок в історії.

Але найбільша помилка Путіна, можливо, у тому, що він зробив себе втіленням та стрижнем російської політичної системи. З віком росіянам все важче буде думати про нього як про образ своєї нації. І коли він піде геть, а він обов’язково піде, системі буде важко вижити без нього.

Третє. Російська армія, як і російська держава, суспільство, економіка та культура – це безлад. Гроші, які мали піти на її модернізацію, мабуть, розікрали путінські приятелі. Його тактика, стратегія та управління застаріли, а озброєння та важка техніка набагато гірші, ніж можна було собі уявити. Російське суспільство перебуває у глибокій кризі, бо мільйони професіоналів середнього класу втекли від путінського режиму у пошуках щастя за кордоном, а економічний спад обмежує перспективи для тих, хто не може чи не хоче виїхати.

Російська культура була викрита як колонізаторська та расистська, а її прихильники скомпрометували себе, не посівши етичної позиції щодо Путіна, його режиму і війни в Україні. Усі ці протиріччя складають серйозну проблему для РФ держави. Для Росії розпочався зворотний відлік?

Ряд російських, українських та західних аналітиків вважають, що це може бути так. Крах Росії та її розпад на безліч дрібніших держав стали мислимими і дедалі більш можливими.

Четверте. Українці та їх президент Володимир Зеленський вразили світ своєю стійкістю, мужністю та прихильністю до демократії та свободи, а також здатністю протистояти, а потім відбити напад Росії. Корумпована та глибоко роздроблена країна, яка втомлює своїх західних прихильників – це образ України до війни. Вона не змогла б пережити путінського вторгнення, геноциду та війни. Очевидно, українці, незважаючи на все, віддані своїй країні, незалежно від того, де живуть, і якою мовою говорять.

За іронією долі, українська держава, армія, суспільство, культура та національна ідентичність стануть набагато сильнішими після закінчення війни. Хоча на відновлення української економіки можуть піти десятиліття, Україна швидше за все стане великим гравцем у європейській і, можливо, навіть у євразійській геополітиці.

П’яте. Путін розпочав війну через свою одержимість тим, що він безглуздо назвав “українською загрозою” для Росії. Заява була безглузда, бо Україна була і залишається не в тому становищі, щоб загрожувати безпеці чи існуванню РФ, тоді як зворотне – Росія загрожує Україні. Захід припустився деяких помилок щодо інтеграції Росії після холодної війни та розширення НАТО. Але пора відкинути чутки, що розширення Альянсу і потенційне членство України спровокували війну.

Швеція та Фінляндія вступають в НАТО і тим самим розширюють його, починаючи з цього року, і Росія не заперечує. За кілька тижнів до війни всі в Росії, Україні, Європі та Північній Америці знали, що Україна не має шансів вступити в НАТО як мінімум протягом двох десятиліть. Путін та його пропагандистська машина використовували імперську російську та радянську ідеологію, щоб демонізувати українців за небажання бути росіянами і підкоряти свою країну капризам Москви.

Шосте. Західні політики та аналітики сильно недооцінили Росію, Путіна, Україну та Зеленського. Хоча західна військова, фінансова і гуманітарна допомога Україні виявилася необхідною для її здатності відтіснити росіян, на початку війни, Захід вважав, що Росія сильніша, Путін компетентніший, а Україна слабша, і Зеленський некомпетентний. Таким чином, до здатності Заходу прорахувати результат можливого краху Росії слід ставитися з часткою скептицизму. Значна частина Євразії може виявитись втягнутою у тривале кровопролиття, як це сталося після розпаду Російської імперії. Але так само можливий і мирний кінець РФ шляхом розпаду СРСР.

Сьоме. У будь-якому разі поразка України означала б торжество реваншизму, імперіалізму, геноциду та війни, а отже, катастрофу для стабільності, безпеки, демократії та лібералізму, загалом, і для Євразії, зокрема. Навпаки, перемога України завдасть нищівного удару по всьому, за що виступають Путін, його товариші та прихильники.

Якщо 2022 рік є керівництвом до того, що відбудеться в 2023 році, то маємо очікувати, що перемоги України на полях битв продовжаться, а внутрішні та міжнародні труднощі Росії посиляться. Оскільки в українців немає іншого вибору, окрім як боротися за виживання своєї нації, то для росіян 2023 рік легко може стати повторенням 1917 року, коли програшна війна, крах економіки, народне невдоволення, некомпетентність правителя і нелегітимність еліт привели до кінця Росії. Чи побачить Путін, що справа всього його життя розвалиться?

Олександр МОТИЛЬ, історик і політолог

Джерело тут

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я