додому Топ Новини “Ніч елітних арештів”: Саудівська Аравія готується до абдикації

“Ніч елітних арештів”: Саудівська Аравія готується до абдикації

95

Олександр МІШИН

Саудівське Королівство на порозі важливих політичних трансформацій. Королю Салману ібн Азізу ас-Сауду скоро виконується 82 роки, і йому доволі складно в такому поважному віці керувати країною. Тому, його часто відвідують думки про абдикацію – зречення від престолу. При цьому вірогідно це відбудеться вже взимку 2018 року. Важливо підкреслити, що король Салман є останнім представником так званої «сімки Судайрі» – домінуючого клану в рамках правлячої родини ас-Сауд (його також живого брата Ахмада позбавили прав на престол в 2012 році). Отже, вперше в сучасній історії Саудівського Королівства влада в країні перейде не від брата до брата, а від батька до сина.

Наступним королем Саудівської Аравії буде молодий (32 рік) та надзвичайно амбітний кронпринц Мухаммад. Він позиціонує себе в якості реформатора, чим викликає неприйняття в середовищі саудівського духівництва (улемів). Новий король буде прагнути позбавити Королівство залежності від експорту нафти, та перетворити державу на інноваційну економіку.

Одним з елементів цього проекту є будівництво мега-міста Neom. Це буде надсучасне поселення та «найамбітніший проект в історії», кошторис якого складатиме 500 млрд.$. Площа Neom буде у 20 раз більша від Нью-Йорку, а розташоване воно буде на стику кордонів КСА, Єгипту та Йорданії, тобто впритул до ізраїльської території. В межах “міста майбутнього” будуть діяти свої закони, а не шаріат, тобто воно матиме статус екстериторіальності. Головним джерелом фінансування будівництва має бути, окрім залучення коштів іноземних інвесторів, також приватизація саудівської державної нафтової компанії Aramco. Попередньо її вартість складає до 2 трлн.$. В 2018 році на ІРО будуть виставлені 5% акцій компанії. В даний час триває жорстка боротьба, де це IPO буде відбуватися. Головним місцем називають нью-йоркську біржу, яка може на цьому заробити 1 млрд.$. Головним лобістом даної ідеї виступала найбагатша людина в Саудівській Аравії аль-Валід ібн Талаль (статки 21,5 млрд.$) – племінник короля Салмана.

Саме ця людина є головним супротивником кронпринца Мухаммада, бо має свої погляди на розвиток Королівства. Зокрема він не бажає реформ, навіть в обмеженому форматі. Про те, що король Мухаммад зробить в КСА «білу революцію» за зразком Ірану часів шаха Пехлеві мова також поки не йде. Як відомо Мухаммад давно тримає під контролем силовий блок Королівства, і його єдиними опонентами була зв’язка клерикалів та фінансової олігархії в середині правлячого дому. До переліку цих людей входили 11 осіб, які були заарештовані минулої ночі (разом з діючими та колишніми міністрами уряду число арештантів досягло 48 осіб). Це верхівка групи, що планувала усунути Мухаммада подалі від престолу. Зокрема новим королем міг стати колишні голова Нацгвардії принц Мітааб бін Абдалла. Але спецслужби кронпринца Мухаммада не дарма їдять свій хліб та змогли розкрити змову. Головним підсумком «ночі арештів» в Саудії стане те, що Мухаммад консолідує в своїх руках всю повноту влади, не лише військової, але тепер й фінансової. Шлях до престолу йому тепер відкрито.

Щодо міжнародних наслідків історії з арештами, треба на початку вказати ризик погіршення відносин між КСА та США. Важливу роль тут буде мати чинник: де все ж таки відбудеться ІРО Aramco та що буде з олігархом ібн Талалем, який має стейки в низці американських компаній-гігантів та навіть спільний бізнес з Дональдом Трампом.
На регіональному рівні вірогідним є подальше поглиблення «катарської кризи». Компетентне джерело в Халіджі сьогодні люб’язно повідомило, що Ер-Ріяд взяв курс на «proxy confrontation» з Дохою. Ключову роль тут буде відігравати Королівство Бахрейн, що de facto керується саудитами. За словами джерела сьогодні Манама висунула територіальні претензії до Катару. Мова йде про те, що Бахрейн хоче, аби катарці віддали їм контроль над 3 островами з архіпелагу Хавар та містом аль-Зубара. За ескалацією цього територіального спору між Бахрейном та Катаром можуть стирчати вуха саудитів.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я