додому Культура Милість августів: імператор у неіснуючому місті

Милість августів: імператор у неіснуючому місті

54
Милість августів: імператор у неіснуючому місті
Милість августів: імператор у неіснуючому місті

Олександр НИКИФОРЧАК

Красива легенда, по суті – вигадка, але вважається достеменною історичною подією, ледь не науковим фактом, в ній ніхто не сумнівається, між тим її найімовірніше не було.

Сьогоднішня моя розповідь про денарій, карбований 203 року нашої ери давньоримським імператором Септимієм Севером на честь свого візиту в місто, якого, якщо вірити в достовірність легенди, на той час і існувати не повинно було.

Місто Карфаген заснували фінікійські переселенці. Непогані хлопці були оті фінікійці, ініціативні та “креативні” як би зараз сказали, багато лишили по собі, той же наш алфавіт, літери, якими я оце зараз пишу, то нащадок іхнього.

Але! Ота їх ініціативність стикнулась з ініціативністю Давнього Риму, оте “Carthago delenda est, Карфаген має бути зруйнований”, Пунічні війни, Ганнібал… історія пішла так, як пішла – дві імперії побились, одна перемогла, чи “креативніша” – не ясно, що більш агресивна, то точно.

А після перемоги Давнього Риму 146 року до нашої ери над Карфагеном зі сприйняттям перебігу історичних подій склалась парадоксальна ситуація, вона насправді трішки не така, як ми звикли стереотипно. Ще з школи нам достеменно і абсолютно точно відомо: римляни зруйнували Карфаген, засіяли сіллю та розорали – щоб ніхто там не жив і навіть спомину не полишилось.

Але! Знову оте “але”: “нічого особистого, лише бізнес” – це так само стосується як наших часів, так і часів Давнього Риму, уже через 20 років сенат Риму приймає закон, за яким на місці Карфагену створюється колонія (а колонії тоді мали ряд значних привілеїв), оселяються переселенці. Та через суперечності в Сенаті закон скасовується. Ідею згодом згадує Юлій Цезар, втілює її Октавіан Август, заснувавши колонію Юлія Карфагенська, та давня назва швидко повертається – Карфаген знову зветься Карфагеном.

Римляни були визначними воїнами, але й “баригами” були чи не більшими. Всі їх війни по суті велись за збільшення ринків збуту. Схоже на сучасність? Римляни поміняли славу та ідеали на вигоду, пробачили Карфаген заради зиску.

Північна Африка відігравала величезну роль для Римської імперії – були її житницею. Тож Карфаген швидко розвивається та невдовзі знову стає столицею, та не фінікійців-пунійців, а римської провінції Африка.

Відвідини Карфагену (згідно легенди розораного та неіснуючого, та насправді досить таки процвітаючого) давньоримського імператора Септимія Севера (уродженця тих місць до слова, сучасної Лівії) знайшов своє відображення в монеті, одній з героїнь нашого сьогоднішнього блогу. Як особливу милість і добре ставлення до міста розцінюють його дозвіл на побудову акведука для постачання водою Карфагену – ось тут була проблема. Легенда реверсу денарія Септимія Севера INDVLGENTIA AVGG IN CARTH – “Милість” саме про таку милість, як допомога в постачанні води ніби то знищеному місту і говорить.

Монети з подібним реверсом карбувались і іменами синів імператора – Каракалли та Гети.

З тим, давнім, Карфагеном ситуація, як бачимо, не досить ясна. Точніше зовсім не така, як нам ніби то достеменно відомо. Іноді красива легенда, вигадка задля пропаганди вважається достовірнішою за правду. Давно те було… Зараз інакше? Історію пишуть переможці, вигідні їм деталі випинають, інші – приховують.

Поміркуйте, а поки традиція: щира моя подяка читачам колонки Дописи на ПолитКом за приділену увагу, сподіваюсь було цікаво (і буде — старатимусь) та запрошую на свою сторінку в фейсбуці Олександр Никифорчак Блогер — про монети і навколо них, а кому зручніше – на Телеграм-канал: Історії про монети, монети про історію.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я