додому Економіка МЕЦГЕР, SKY MALL та “ДНР”

МЕЦГЕР, SKY MALL та “ДНР”

35

Здається, який стосунок має напад голови правління «Укрексімбанку» Євгена Мецгера на знімальну групу програми «Схеми» до рейдерства торгівельного комплексу SkyMall і, ще більше, – до окупованого росіянами Донбасу?Виявляється прямий. 

Як зазначає “Обоз”, конфлікт між знімальною групою програми “Схеми” та Мецгером почався через розслідування журналістами видачі «Укрексімбанком»кредиту в $60 млн Сергію Брюховецькому на купівлю торгово-розважального центру SkyMall у Києві. Уточнювальні питання журналіста вивели Мецгера з рівноваги.

Це той самий SkyMall, про який я вже писав в червні цього року. Історія естонського інвестора, засновника ArricanoReal Estate Plc Хіллара Тедера та справа про рейдерське захоплення ТРЦ Sky Mall є показовим кейсом – ілюстрацією “інвестиційної привабливості” України останнього десятиліття.

Конфлікт навколо ТРЦ Sky Mall триває з 2013 року, хоча остаточно захоплення ТРЦ відбулося за Порошенка. Згідно рішення Вищого суду правосуддя в Лондоні, об’єкт було фактично переоформлено шляхом низки злочинних діянь, до яких, зокрема, причетний підприємець з російським паспортом Андрій Адамовський. Це трапилося не без участі нардепа від БПП Грановського.

В 2019 році, відразу після перемоги на президентських виборах Володимир Зеленський особисто пообіцяв президенту Естонії вирішити цю ситуацію та проконтролювати розслідування.

Попри обіцянки Зеленського “віз і нині там”. За цей час група компаній Arricano Real Estate Plc направили Президенту і Міністерству юстиції повідомлення про інвестиційну суперечку з вимогою відшкодування $750 млн через втрату ТРЦ Sky Mall у Києві. Тобто, за рейдерство окремих груп можемо заплатити ми з вами, як платники податків. 

В серпні ц.р. президентка Естонії Керсті Кальюлайдзаявила, що інвестиції в Україну є ризикованими, і не радила громадянам своєї країни вкладати кошти в українські проекти, а також про те, що на сьогоднішній день Україна не відповідає необхідним вимогам для вступу до Європейського союзу.

І ось тепер маємо новий скандал, коли у травні державний “Укрексімбанк” надає кредит в $60 млн на купівлю сумнівного активу, який знаходиться в судах та майновій суперечці.

Як пише “Обоз”, власник ТРЦ Sky Mall змінився 23 червня 2021 року. Тоді новим власником компанії “Оптова мережа 2011”, яка володіє майном торгово-розважального комплексу, стало ТОВ “Славіан”, кінцевим бенефіціарнимвласником якого є Сергій Брюховецький. Зміні власника “Оптова мережа 2011” передувало зняття арешту з майна ТРЦ Sky Mall.

Народна депутатка Галина Янченко в своєму телеграм-каналі стверджує, що кредит в 60 млн доларів був виданий двом сумнівним компаніям… під заставу ТРЦ Sky Mall. І

бенефіціаром обох компаній  є мешканець “ДНР” нєкійСергій Брюховецький. Більше того, він є платником податків на окупованій території.

Брюховецького відносять до “старих донецьких” з оточення губернатора Донецької області Анатолія Близнюка. Журналісти вважають, що він досі має бізнес на окупованих територіях та веде справу з російською окупаційною адміністрацією в Донецьку.

Але є у нього й інші цікаві контакти. ЗМІ вказують, що Сергій Брюховецький є батьком дружини депутата від ОПЗЖ Федора Христенка. Останній відомий зв’язками з «авторитетом» Олександром Батуріним (Батура), а через нього – з оточенням Юрія Іванющенко. 

Христенко засвітився не лише участю в святкуванні дня Росії, але і тим, що 14 грудня 2019 року влаштував день народження своєї другої половинки в Москві, в дорогому готелі «Чотири пори року» навпроти Кремля, за участю зірок російського шоу-бізнесу (Киркоров, Басков, Лепс та ін.). Шоу-програма коштувала за оцінками медіа лям зелені. 

Тепер, УВАГА, питання: чому ні проблемність активу, ні міжнародний арбітраж, ні особа бенефіціарного власника компаній-позичальників не зупинила керівництво державного «Укрексіма» від видачі кредиту? І чи буде провадження і розслідування справи Мецгера не тільки у епізоді з нападом на журналістів “Схем”, а й у справі з можливим фінансуванням тероризму на Донбасі українським держбанком?

Віталій КУЛИК, директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я