додому Культура Коди легенд: кому личить вінок

Коди легенд: кому личить вінок

91

Олександр НИКИФОРЧАК

Як відрізнити зайця від зайчихи? Кажуть, що це досить просто, складно лише їх спіймати для дослідження такого, а там… Там таки просто: відпустив, якщо побіг – піддослідний виявився зайцем, якщо ж побігла – то у вас побувала зайчиха.

Подібну ситуацію ми маємо і з титулуванням давньоримських імператорів, а мали вони в своєму імператорстві два ранги: цезар та август. Тут якраз відбивається ота система адоптивного (тобто всиновлення найкращого кандидата на президент… – імператора) наслідування влади, що стала основою розквіту та могутності Давнього Риму, яку зламав, підкинувши камінчик у шестерні цього механізму – мрію про внука, що стане спадкоємцем Антонін Пій, допоміг цьому Марк Аврелій, а от винуватцем-“стрілочником” вважають чомусь Коммода. Наразі не про це, а про те, як відрізнити “неповноцінного” імператора, спадкоємця, від реального володаря, августа.

Це можна зробити, звісно, за допомогою історичних джерел, каталогів, але знову таки все впирається в оті коди, що нашифрували нам у легендах монет давні монетарії, щоб віднайти монету в каталозі треба той код спочатку розшифрувати.

А можна просто: розшифровуючи код, оті “грн буд кв кер” монетної легенди, дивлячись на портрет нашого героя.

Спробуймо! Легенда аверсу нашого першого денарія імператора Коммода така: M COMM ANTON AVG PIVS BRIT. Абракадабра? Аж ніяк. Марк КОММод АНТОНін АВГуст ПІЙ БРИТанський. Легко, погодьтесь. І портрет тут імператорський, солідний, і легенда прямо свідчить про повноцінний августівський ранг.

Другий наш денарій зображає імператора Коммода порівняно молодшим. Легенда тут: COMMODO CAES AVG FIL GERM. Вже не абракадабра? Просто? І АВГ свідчить про ранг ніби прямо… І просто, і не зовсім. Розшифруймо ж оті абревіатури: КОММОДО ЦЕЗар АВГуста СИН ГЕРМанського. Ось так, август тут не Коммод, а його батько, як і Марка Аврелія титул Германський тут згадано. Крім абревіатур потрібно враховувати, що у слів різні закінчення бувають – вони теж впливають на розшифровку скорочень легенд монет.

На аверсах монет-героїв сьогоднішніх зображено імператора Коммода в обох рангах, що цезар він на другому денарії ми дізнались з розшифровки легенди. Але є таки простіший шлях: порівняйте портрети на монетах. Помітили різницю? Так, зображуватись у вінку мав право лише “повноцінний” імператор – август.

Одне лише погано: традицію зображати августа у вінку, а цезаря – без, дуже часто ламали, були портрети августів на монетах і без вінка (може тис на голову?), тому спосіб розрізняти ранги давньоримських володарів багато в чому подібний до способу розрізняти зайців…

Але ми не будемо ламати наші традиції: щира моя подяка читачам колонки Дописи на ПолитКом за приділену увагу, сподіваюсь було цікаво (і буде — старатимусь) та запрошую на свою сторінку в фейсбуці Олександр Никифорчак Блогер — про монети і навколо них, а кому зручніше – на Телеграм-канал: Історії про монети, монети про історію.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я