додому ПОЛІТИКА Як українські президенти боролись з корупцією

Як українські президенти боролись з корупцією

93

Однією з ключових тем Володимира Зеленського під час минулотижневого виступу перед депутатами стала боротьба з корупцією. Зеленський запевнив, що не заспокоїться і доведе всім, що «Україна без корупції – це не фантастика», і «байдуже, скільки заради цього потрібно буде змінити генеральних прокурорів, міністрів чи інших керівників». У цій статті ми проан алізуємо, як президенти України боролись з корупцією.

Леонід Кучма

Президент України Леонід Кучма 24 вересня 2004 року заявив, що вимагає від Координаційного комітету по боротьбі з корупцією і організованою злочинністю при президентові України виконання рішень, які приймаються.

Про це він сказав під час зустрічі з головою Координаційного комітету по боротьбі з корупцією і організованою злочинністю при Президентові України Тетяною Корняковою, повідомляє прес-служба президента.
«І головне – рішення, які приймаються, повинні виконуватися», – сказав Кучма.

«Якщо вони не виконуються, то не треба доповідної записки писати, а через телебачення сказати: є указ, була нарада, вироблені заходи з усіма погоджені, де записано, що Кабміну зробити те-то і те-то, це не зроблено. Шановний міністре чи віце-прем’єре, чи навіть прем’єр-міністре, от ваша вся ефективність праці», – додав Кучма. Також особливу увагу було звернуто на діяльність комісії з перевірки додержання законодавства з питань адміністрування і відшкодування податку на додану вартість, яку очолює Корнякова.

«Останній програмний документ, який визначає податкову політику держави, прийнятий ще у 1996 році, – це постанова Верховної Ради України «Про основні положення податкової політики в Україні. Проте за цей же час прийнято понад 150 законодавчих та підзаконних актів, розпоряджень, відомчих наказів та інструкцій, які нерідко суперечили один одному», – зауважила Корнякова. У цьому контексті Кучма знову наголосив на необхідності взаємної відповідальності Уряду і парламенту у питанні прийняття важливих для держави рішень.

«Потрібна реформа. Реформа з точки зору відповідальності тих політичних сил, які приходять в парламент і перемагають на виборах, формують той уряд, за який вони повинні відповідати», – сказав президент. «Доки не буде працювати парламент і уряд за такою схемою – взаємної відповідальності, – ніколи у нас порядку в країні, такого, який ми хочемо бачити, не буде, і тієї демократії, про яку всі люблять говорити, не буде. Бо за спільною відповідальністю йде все інше», – підкреслив Кучма.

У ході зустрічі Корнякова окреслила шляхи вирішення проблем щодо відшкодування ПДВ та заходи, які пропонується вжити з цією метою.

Серед них, зокрема, розроблення єдиної методики планування надходжень по ПДВ до бюджету та єдині правила з цього приводу для всіх державних органів – Мінфіну, ДПА і Держмитслужби; перевірка ефективності здійснення податкового контролю щодо реєстрації та обліку платників ПДВ, обліку податкових надходжень і заборгованості, передусім, стосовно значних платників податку; розроблення і впровадження нових форм діяльності правоохоронних органів щодо протидії схемам злочинної діяльності, спрямованої на ухилення від сплати ПДВ та його незаконне повернення тощо, які наразі існують.

Глава держави доручив голові Комітету суворо питати з керівників всіх рівнів про виконання передбачених заходів і доповідати Президентові України особисто. Кучма підкреслив необхідність персональної відповідальності керівників різних рівнів за виконання своїх обов`язків. Він, зокрема, зауважив, що «головний обов’язок – це захищати людину».

31 жовтня 2016 року у ток-шоу «Почути Україну» народний депутат України 2-го та 3-го скликань, екс-представник партії Павла Лазаренка «Громада» Олександр Єдьяшкевич назвав усіх президентів України після 2004 року сумлінними учнами Кучми, який є творцем сучасного українського олігархату. Саме тому ані він, ані інші очільники держави не понесли за свої противоправні дії, створення та зміцнення особливої корупційної системи управління державою.

«Кучма є хрещеним батьком усієї української корупції, бо саме він є творцем сучасного олігархату. Усі його учні старанно засвоїли заповідане ним та досі керують державою. Вони іноді сваряться між собою, але все одно залишаються бізнес-партнерами. Той самий Леонід Кучма, котрий брав участь у резонансних злочинах, навіть не дійшов до суду за цей час. Навіть у якості свідка. Ба більше, немає навіть моральної оцінки тих дій, що були скоєні у президентському кабінеті», – зазначив екс-нардеп, який 2002 року отримав притулок у США через загрозу його життю в Україні.

Віктор Ющенко

9 грудня 2009 року третій президент України Віктор Ющенко на нараді з питань протидії корупції, контрабанді, нелегальній міграції звинуватив керівників правоохоронних органів у бездарності та непрофесіоналізмі. А також у тому, що правоохоронці є співучасниками корупційного процесу. Такою роботою правоохоронці ганьблять націю, заявив глава держави.

Після цих слів міністр внутрішніх справ Юрій Луценко демонстративно залишив нараду, зазначивши, що вважає звинувачення несправедливими. А Віктор Ющенко повідомив, що за міжнародними антикорупційними рейтингами показник України погіршився. Крім того, за останні роки спостерігається зниження викриття корупційних злочинів.

Не обійшлося і без звинувачень на адресу уряду. «Сьогодні корупція в Україні починається із найвищих державних чиновників. Ось чому я говорю про міністра, одного, другого, третього, чому я говорю про уряд – тому що в кожній нації боротьба з корупцією ведеться урядом. Як вона може в Україні вестися – ця боротьба?!», – заявив Віктор Ющенко.

6 червня 2016 року колишній голова Закарпатської області Геннадій Москаль оприлюднив документ, що за його словами, доводить факт «політичної корупції» екс-президента Віктора Ющенка «Надаю для ознайомлення громадськості та Національному антикорупційному бюро України узагальнену інформацію про фінансування “Лікарні майбутнього” крупним бізнесом, тодішніми опозиційними політиками та різними фондами. Загальна сума отриманих грошей – 44,5 мільйона доларів і понад 17 мільйонів гривень», – ідеться у повідомленні, опублікованому на сайті Москаля у вівторок, 7 червня.

Віктор Янукович

21 листопада 2010 року президент України Віктор Януковичнаголосив, що «нам треба зупинити корупцію в Україні», – наголосив президент. У цьому контексті Глава держави назвав ще одним важливим питанням сьогоднішнього засідання розгляд Національної стратегії щодо запобігання та протидії корупції на 2010–2014 роки, яка визначатиме основні напрямки державної антикорупційної політики на вказаний період. «Цей документ фактично підтвердить політичну волю керівництва держави, представників різних державних установ та громадських організацій, громадських діячів, які займають таку ж принципову позицію. І я сподіваюся, що нам з вами вдасться врешті-решт проводити ефективну державну політику у боротьбі з корупцію, яка сьогодні є загрозою навіть національній безпеці нашої держави», – сказав Президент.

19 травня 2011 року В. Янукович під час засідання регіонального Комітету з економічних реформ при Закарпатській облдержадміністрації заявив, що незабаром підпише закон про корупцію, ухвалений Верховною Радою. «Найближчими днями я підпишу закон про корупцію, прийнятий Верховною Радою України, який передбачає жорстку боротьбу з корупцією», – сказав Янукович.

Президент наголосив: корупція не дає країні розвиватися. Янукович повідомив, що до нього надійшла інформація, що «деякі голови районних державних адміністрацій Закарпатської області займаються корупцією». За словами глави держави, йдеться про корупцію у земельних питаннях, сфері бізнесу. «Це тимчасове явище. Як тільки людина «потрапить в об’єктив» – вона буде негайно звільнена», – запевнив Янукович. «Я попереджаю: якщо тут у влади були такі традиції – потрібно припинити це негайно», – заявив він.

«Я звертаюся до підприємців Закарпаття: пишіть мені листи або телефонуйте, надайте мені інформацію, хто вам перешкоджає працювати, вести бізнес», – сказав президент. Янукович наголосив, що розвиток України залежить, у тому числі, й від того, наскільки успішно країна боротиметься з корупцією. «Я хотів би, щоб ми з вами розуміли: майбутня Україна – це сучасна, позбавлена корупції держава. Це країна з європейськими стандартами», – сказав він.

Керівник міжнародної неурядової організації по боротьбі з корупцією Transparency International Хосе Угас у себе на батьківщині, в Перу, прославився тим, що не тільки посадив за грати ряд високопосадовців та військових-корупціонерів, а й відіграв основну роль у справі проти колишнього президента країни та голови національної розвідки. 

У ході візиту до Києва Хосе Угас поділився основними секретами боротьби з високопоставленими хабарниками та розповів про діяльність Transparency International. «Пана Януковича на глобальному рівні визнали «чемпіоном» з великої корупції. За попередніми даними, Янукович вкрав 12 мільярдів доларів». «Якщо державні посадовці не хочуть боротися з корупцією, це повинен роботи народ. Тиск народу – дуже сильний механізм. Люди не повинні думати, що корупція – це звичайний спосіб життя, а безкарність стає нормою. Вони повинні бачити, що за все треба платити».

«Історично Україна має індекс 26-27 в списку найбільш корумпованих країн, де 100 – це абсолютно прозора країна, а одиниця – це країни з височезним рівнем корупції . Звісно, за останній рік Україна дещо покращила свої показники, але святкувати поки що нема чого –  сприйняття корупції у вашій країні ще дуже високе.  Ці індекси сприйняття корупції ненавидять уряди всіх країн».

Петро Порошенко

Після революції гідності 2013 – 2014 років особливі народу українського народу були на пятого президента Петра Порошенка, який робив багато правильних заяв, але на діях не все виходило. Так, 3 січня 2015 року під час зустрічі з директором Європейського бюро з боротьби з шахрайством Джованні Кеслером одним з найголовніших пріоритетів на 2015 рік назвав послідовну та ефективну боротьбу з корупцією. 

«Одним з найголовніших пріоритетів у 2015 році є принципова, послідовна та ефективна боротьба з корупцією», – зазначив Порошенко.При цьому він додав, що «покладає велику надію на досвід усіх обраних членів конкурсної комісії з обрання директора Національного антикорупційного бюро, як на визнаних авторитетів, яким вдасться визначити достойного фахівця в сфері протидії корупції». Роком раніше Петро Олексійович заявив, що особисто відповідатиме за боротьбу з корупцією.

Вкінці свого президентства, 15 квітня 2019 Петро Порошенко підкреслив, що погоджується з претензіями щодо боротьби з корупцією, але відзначив, що Україна нібито прогресує в цьому процесі.  «Я розумію, що найбільші закиди до влади якраз стосуються проблем боротьби з корупцією. І я погоджуюсь щодо справедливості такої критики.

Але тим не менш, за останні 5 років в рейтингу сприйняття корупції  TransparencyInternational Україна піднялася зі 145 на 120 місце, це небагато, але це вперше був продемонстрований прогрес, хоча і свідчить, що нам є, над чим працювати», – зазначив Порошенко.

Він додав, що міжнародні експерти відзначають систему відкритих державних закупівель ProZorro. Вона, за словами Порошенка, «за 4 роки дозволила державі зекономити 75 мільярдів гривень на зменшенні корупції в держзакупівлях».

Слід визнати, що при Порошенку дійсно було зроблено багато для боротьбі з корупцією, було проведено «антикорупційну реформу» – створено НАБУ, НАЗК, САП, ДБР, Антикорупційний суд та навіть проведено судову реформу, але рівень корупції в державі залишається досить високим.

Володимир Зеленський

7 травня 2019 року шоумен та політик Володимир Зеленський заявив, що боротьба з корупцією стала каменем спотикання для президента Петра Порошенка, активісти-антикорупціонери скаржаться на напади й тиск. 

20 січня 2020 року президент Зеленський розповів, що чинна влада наразі бореться з корупцією, але це тривалий процес. Зеленський нагадав, що зараз проходить реформа прокуратури – були звільнені декілька тисяч прокурорів, сотні повинні пройти повторну кваліфікацію. «По-друге, зараз ми приймаємо закони про реформування служб безпеки.

Знову ж таки, це довгий процес», – пояснив він. Також глава держава розповів про проблеми в судовій системі України і нагадав про старт роботи Вищого антикорупційного суду. 20 січня в Офісі генерального прокурора розпочався прийом документів від кандидатів у межах відбору на 100 вакантних посад прокурорів.

23 жовтня 2020 року Вищий антикорупційний суд наклав арешт на майно народного депутата від «СН» Олександра Юрченка. На засіданні суду під час обрання Юрченку запобіжного запобіжного заходу йшлося про те, що у володінні є третина квартири та 50 тисяч доларів власних активів. 17 вересня прокурор САП повідомив Юрченку про підозру в отриманні неправомірної вигоди з використанням повноважень та обовязків. 

У жовтні 2020 року було проведено перший з моменту незалежності аудит Верховної Ради охоплював період з 2013 по 2019 роки: за цей час було використано 7,7 мільярдів з держбюджету та майже 114 мільйонів з місцевих.

Основною статтею витрат за 7 років стало здійснення законотворчої діяльності парламенту – на неї виділили 51% коштів. На обслуговування та забезпечення Верховної Ради пішло 44%, ще 5% відрахували на розвиток електронного урядування, висвітлення у ЗМІ та підтримку санаторно-курортного комплексу. 

«Водночас, Апарат Верховної Ради України не в повній мірі забезпечив продуктивне, результативне та економне використання бюджетних коштів, а також прийняття законних та своєчасних управлінських рішень під час управління коштами бюджету та державним майном», – зазначають у Рахунковій палаті.

Наприклад, з охопленого періоду, у 2014 та 2019 роках кошториси ВРУ були затверджені з порушенням термінів, а у 2014-2017 не затверджувалися взагалі. Звіти про виконання кошторисів парламент не розглядав. Також парламент за 7 років не використав понад 475 мільйонів з бюджету. Причина – вчасно не перерозподілили кошти. Нерухомого майна у Ради нарахували загальною вартістю на 2,4 мільярди, рухомого – на 19,8 мільйонів. Згідно з аудитом, 5,7% земельних ділянок не мають належних документів на право постійного користування ділянками.

Отже, слід зробити висновок, що усі президенти України робили досить правильні заяви щодо боротьби з корупцією, але на справах слова не завжди сходились з ділами. Нинішній президент Володимир Зеленський на посаді лише трохи більше року. Він теж робить правильні заяви і є нібито перші результати, зокрема справа Юрченка, аудит Верховної Ради. Але для системної боротьби з корупцією цього явно не достатньо. Шанси на успішну боротьбу з корупцією в Зеленського є, але для цього треба вийти з під впливу олігархічних груп і самому не брати хабарів.

Володимир – Мухаммед МУЛЯРЧУК, експерт Центру досліджень проблем громадянського суспільства

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я