додому ПОЛІТИКА Як Україні повернути Крим?

Як Україні повернути Крим?

122

Київ. 27 лютого 2014 року (Spilno.TV, Олексій ПІВТОРАК). Пропонуємо вам другу частину висловлювань думок експертів, релігійних діячів і лідерів Кримсько-татарського народу про анексю Криму. Першу частину “Що думають правозахисники і кримчани про Крим за рік після анексії” можете прочитати запосиланням.

Мустафа Джемілєв, Уповноважений Президента України у справах кримськотатарського народу в “Українському кризовому меіа-центрі” розказав, що анексія Криму почалась 23-го лютого. Саме тоді перший раз з’явилися зелені чоловічки. 26-го в Сімферополі планувалося зібрали засідання Верховної Ради Криму.

Зелених чоловічків при захоплені Верховної Ради АР Крим було десь 110. 70 в ніч з 26 на 27 лютого ввійшли в Раду міністрів, а 40 у кримську Верховну Раду. Десь недалеко в Сімферополі сидів спец-підрозділ СБУ «Альфа», їх було десь 1,5 тис, сказав Джемільов, але альфівці нічого не зробили.

Рефат Чубаров,  Голова Меджлісу кримськотатарського народу, Голова Конкурсної комісії з обрання кандидатів на посаду директора Національного антикорупційного бюро

Про анексію Криму Рефат Чубаров розказав таке: «Без вирішення кримської проблеми, без уходу угресора з цих територій просто не буде майбутнього в України»

Р. Чубаров розказав, що 23 лютого кримські татари зібралися на мітинг, так як для кримських татар цей день – знаменна дата, річниця вбивства в 1918 році Номана Челебиджехана, муфтія кримсько-татарського народу. На мітингу, сказав Чубаров, прийняли резолюцію, що після втечі Януковича більше в Криму не буде монополії ніякого етносу. Рефат Чубаров сказав, що  загрозою для втілення резолюції була  Верховна Рада Криму. На тому ж мітингу звернулися до Верховної Ради України з проханням розпустити Верховну Раду Криму.

25 лютого стало відомо, що планується засідання ВРК (Верховної ради Криму). Чубаров зустрівнся з депутатами ВРК, вони були неспокійні.

26 лютого на площі перед ВРК зібрався мітинг. Рефат Чубаров сказав, що за день перед мітингом зустрівся з представниками кримського СБУ і сказали, що такий же мітинг під ВРК організовує Аксьонов.  Так вийшло, що на мітинг зійшлося більше кримських татар. Майже все пройшло спокійно.

В той час у ВРК відбулося засідання. Зібралася меншість, 60 депутатів. На засіданні говорили, що треба шукати порозуміння з Україною.

Знайомі Рефата Чубарова під час мітингу заходили до приймальні Спікера ВРК Володимира Костянтинова. Там побачили людей зі специфічною виправкою.

26 лютого Чубарову подзвонив голова СБУ Криму і сказав, що в натовпі є 2 людини з автоматами, які мають завдання відкрити вогонь. Чубаров спитав в кого вони відкриють вогонь. Кримський Голова СБУ сказав, що без різниці, бо це може почати насильство у відповідь з кожної сторони. Вночі з 26 на 27 у ВРК і Раду міністрів АРК зайшли люди великою кількістю зброї в сумках. Про це фРефату Чубарову сказав телефоном В. Костянтинов.

Росіяни, як сказав Чубаров, чекали захоплення приміщення ВРК 26 лютого кримськими татарами. Вони б це розцінили як акт розпалювання міжнаціональної ворожнечі і почали б діяти. Але цьогро не сталося.

Вночі з 26 на 27 у ВРК і Раду міністрів АРК зайшли люди великою кількістю зброї в сумках. Про це Рефату Чубарову сказав телефоном В. Костянтинов. Чубаров йому сказав, що хай він з цим щось зробить. Близько 7 ранку Чубаров зробив звернення і закликав владу України втрутитися. Сам же дав команду оточити Радмін Криму людьми, щоб не допустити провокацій і послав людей подивитися що навколо Сімферополя. Зафіксували кілька БТР-ів, які виїхали з частини, де базувалися російські піхотинці. Люди в БТР-а сказали, що вертаються в частину з чергування.  Рефат Чубаров сказав, що кримчани чекали на реакцію  підрозділів МВС і ЗСУ, які містилися в Криму, але й вони чекали наказу від центральної влади. Про Турчинова як в.о. Президента Чубаров сказав, що чув від нього думку, ніби якби Україна чинила збройний спротив в Криму, то росіяни швидше наступили на Донбас.

Чи можна було зупинити анексію? Рефат Чубаров розказав, що він протягом кількох тижнів зустрічався з кримськими генералами ЗСУ і МВС. Вони приходили до Меджлісу і не зали що робити, все чекали наказів.

27 лютого Рефат Чубаров бачив Могильова. В цей день ВРК, яка знов зібралася без кворуму, проголосувала за його відставку з посади Прем’єр міністра АР Крим. Могильов, згадав Рефат Чубаров, дав прес-конференцію, сказав, що добре попрацював і передає республіку іншим, хай теж працюють. Через таку позицію Могильова і подібні вчинки інших чиновників з Криму Чубаров висловився, що треба розібратися з роллю кожного Кримського урядовця в анексії.

Бізнес Криму з Україною можливий як постачання продуктів України, вважає Р. Чубаров. На його думку, Україні пора відновлювати транспортне сполучення з Кримом для відновлення стосунків між людьми «Люди пов’язані з життям на материку. З одного боку ми відкриваємо дорогу для бізнесу, а з другого руйнуємо зв’язки» – сказав Чубаров.

Андрій Сенченко, голова ВО «Батьківщина» в Криму сказав що до 26 лютого була можливість прийняти рішення у ВРК, яке би якось вирішило протистояння.

Кримський беркут був у психозі, забарикадувався, розставили кулемети, десь так зробили й внутрішні війська, сказав Сенченко. ВВ-шники, на його думку, не зібралися, після того як їх експлуатували на Майдані.

На думку Сенченка нема впевненості, що спочатку треба будувати світле майбутнє в Україні, а потім забирати якось Крим. На півострові замало кримських татарів, щоб протидіяти озброєним військовим, вважає Сенченко. Транспортна блокада Криму тільки руйнує зв’язки людей з Україною. Але, сказав Сенченко, блокада не впливає на бізнес українських олігархів, який залишився в Криму. Як приклад він назвав завод Фірташа  «Титан», який спокійно перереєструвався в РФ і транзитує через материкову Україну свої продукти.

Андрій Пйонтковський, опозиційний політолог з РФ говоритьпро Крим в глобальному контексті: «Це не україно-російська криза, це вже стає світовою кризою.»

18 березня 2014 року буде в підручниках історії буде відзначено як тріумф концепції «русского міра». Саме тоді, в день офіційного приєднання Криму до РФ, Путін, проголосив обов’язок захищати всіх росіян, не громадян, а всіх, кого вважає росіянами вважає Пйонтковський. Ще А. Пйонтковський сказав, що Путін почав шантажувати Європу зброєю і відбиранням землі. Реальними тепер стають претензії Путіна до країн НАТО, на увазі мається частина країн Прибалтики. Якщо проти можливих спроб РФ анексувати частину країн Латвії чи Естонії буде застосовано силу, то Путін використає ядерну зброю, сказав Пйонтковський.

«Та пастка територіальної цінності, в яку заганяє Путні україну в Донецькій і Луганській області… Вона йому треба як ракова пухлина всередині України… Молдовія, хоча б, не утримує Придністров’я.» зазначив Пйонтковський

Борис Ґудзяк, ректор «Українського католицького університету», єпископ української греко-католицької церкви про репресії проти духовенства в анексованому Криму сказав, що в Криму до окупації було понад 2 тис духовних громад. 1500 з них були зареєстровані. Після анексії був встановлений термін реєстрації за законами РФ до 31 грудня 2014. Потім його перенесли на 1 березня 2105 року, сказав Ґудзяк. Процес реєстрації релігійних громад йде дуже туго. Зареєстровано тільки 9 греко-католицьких громад. Іншим відмовляють в прийнятті документів. «В цьому контексті чимало віруючих греко-римо-католиків, київського патріархату виїжджають» сказав Борис Ґудзяк.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я