додому Культура Імператор Магненцій: монета-протиріччя

Імператор Магненцій: монета-протиріччя

27

Олександр НИКИФОРЧАК

Невивчені уроки історії.

Вони весь час повертаються, наполягають на виконанні “домашнього завдання”, але ми їх знову відкладаємо, залишаючи їх невивченими.

Додамо музики https://youtu.be/4bPfmq6bTrU для антуражу і знову про це.

Неоднозначна тема. Скільки віків минуло, як ця теза мусується, але й досі нічого не змінилось. Може ми хочемо виправдати свої недоробітки та покласти відповідальність на когось, така собі моральна парасолька: то не я винен, адже – гляньте – не лише мені історія “двійку” поставила, тут римські імператори на граблях жваво вистрибують.

Як от давньоримський імператор-узурпатор Магненцій.

Це і неоднозності та розвішування ярликів стосується.

От про це варто подумати, а я сьогодні до всього цього додам ще трішки символізму на прикладі однієї красивої монети. Дуже неоднозначний вона має реверс. Чому? А подумайте, а я трохи про неї розповім.

Ми всі серед чого б то не було маємо фаворитів. Ця монета – один з моїх улюбленців. Дивлячись на її фото, розбираючись з символізмом реверсу, думаю, вона й вам сподобається.

Аверс напрочуд вдало передав сутність імператора Магненція. На жаль про бронзові та й срібні монети пізньої імперії страждають на якість дизайну портрету та деталей. У всіх тих перипетіях та інфляції (і тоді вона була, ага) було не до естетики. Ця монета – приємний виняток. Суворе лице воїна на монеті.

Чому Магненцій (ярлик, неоднозначність знову) має бути покидьком, якщо прийшов до влади, вбивши попередника, якого мав охороняти як начальник “служби безпеки” Константа? Було, попереднього блогу, ось: Імператор Констант: нерозгадана загадка.

Про уроки: можна вважати, що ми знаємо про приклади узурпації влади та вбивств імператорів начальниками охорони їх, про змови найближчих соратників через майже 2 тисячі років, а от Констант не знав, “варячись” саме в тому котлі “боротьби павуків у банці”?

Що захопивши владу, її утримати важко, що конкуренти вчинять так само, ми знаємо, а от Магненцій вважав, що з ним так не буде, не знав він цього. Вони були учасниками подій і не знали, а ми от знаємо. Справді? То чи є оті уроки історії, головне – чи мають вони значення? Чи таки основне – це власний шлях?

Чому негативне ставлення до головного “рушія” цієї змови, магістра оффіцій Марцелліна, що був на кшталт “голови адміністрації” імператора Константа? Вважаєте, Магненцієм та Марцелліном рухали ниці мотиви? А вони були вірними соратниками, загибель другого мала вкрай негативні наслідки для Магненція. Теж частка вузла протиріч, згодом про це.

Інформації для роздумів доволі. Ми не знаємо всіх деталей тих подій, як вже було з тим же імператором Константом – залежно від кута зору та “підбору” фактів можна складати діаметрально протилежні характеристики, всі будуть правильні. Щоб пересвідчитись – попередні блоги про Константа тому підтвердження.

А зараз про реверс. Монета карбована на монетному дворі в Аквілеї. Не монета – ледь не енциклопедія тогочасних символів. Імператор у військових обладунках – наголос на його воєначальницькі здібності. В правій руці вмостилась Вікторія як символ перемог. Мало того – на кулі – як перемог глобальних, світового рівня. Нагадаю: давні римляни знали про кулястість Землі і в своїх амбіціях вважали себе світовими властителями.

В іншій руці – лабарум, християнський варіант військового штандарту вексиллуму. Монограма там “ХР” – хризма, як символ перемог ім’ям Христа. Отаке поєднання язичницьких та християнських уособлень перемог – хризма та Вікторія. Забігаючи наперед, скажу, що саме поблажки язичникам і призвели в певній мірі до поразки Магненція. Поганого імператора за усталеними уявленнями – знову рефрен мій.

Ця символічність переможності поглиблюється двома полоненими: на одному нога імператора, інший благально простягнув до нього руки.

Не монета – сплав амбіцій, гімн військовій доблесті та непереможності імператора Магненція в монеті закарбований.

Якби не оте протиріччя. Монета карбована 351 року. А це ставить все з ніг на голову. Чому? Про це – наступного разу. А поки пропоную подумати про всі оті протиріччя невивчених уроків, символів перемог, які – можливо – не те символізують, чи не так, чи – можливо – інші символи тут доречніші.

Я ж,  як завжди,  завершу традиційно: хочу подякувати читачів моїх Блоги про монети та Дописи на ПолитКом за приділену увагу, сподіваюсь було цікаво (і буде — старатимусь) та запрошую на свою сторінку в фейсбуці Олександр Никифорчак Блогер — про монети і навколо них, а кому зручніше – на Телеграм-канал: Історії про монети, монети про історію та YouTube КаналМонетБлогера.

Далі буде!

Не перемикайтесь!

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я