додому Культура Імператор Констант: нерозгадана загадка. Частина 1

Імператор Констант: нерозгадана загадка. Частина 1

20

Олександр НИКИФОРЧАК

Знаєте, що найкраще в форматі блогу? Це, насамперед, те, що я можу поділитись своїми думками, музикою https://youtu.be/OJi-uKOlLV4 без огляду на якісь рамки та обмеження. Я ділюсь своїм баченням.

Імператор Констант. Герой попередніх блогів. Яким він був насправді? Тут Констант. Не те місце, не той час? я писав про нього як про безвільну іграшку долі, що за її примхою постала на вершині влади. Далі Монета імператора Константа він постав у образі такого собі вузла протиріч, психічно неврівноваженої маріонетки тієї таки долі. Сьогодні я ж висвітлю його як видатного діяча своєї епохи, гідного сина великого батька, якому лише передчасна смерть через змови та інтриги перервала шлях до слави та величі.

Тут постає питання: оте моє бачення і роздуми виглядають дивними – то нікчема, то видатний діяч, купи не тримаються, сам собі суперечу. Аж ніяк. По-перше: нагадаю про мудреців зі слоном, все залежить від кута зору та фактів, що беруться до уваги (тому всі три діаметрально протилежні погляди будуть правильні, бо до розгляду брався окремий аспект, а не все в системі), тому й сьогоднішній “позитивний” ракурс доповнить попередні “негативний” та “сірий”, а вже цілісну картину (яким був імператор Констант насправді) кожен хай складає сам.

По-друге: всі оці мої “метання” від протиречивого нездари до визначного діяча яскраво ілюструють тезу, яка частенько мною наголошувалась: історію пишуть переможці, їм на догоду чорне часто ставало білим та навпаки – і все це правдоподібно та з обгрунтуванням у історичних джерелах. Перечитайте, будь ласка, блоги про Константа – все вірно, логічно, підкріплено фактами, хоч і діаметрально протилежно.

І заразом загадки порозгадуємо: що означає реверс монети з ілюстрації до сьогоднішнього та ще…

Преамбула трішки затягнулась, перейдемо до “амбули”.

Попри молодість та певне зневажливе ставлення до армії, імператор Констанс у 339 році отримав почесний титул “Сарматський” – не задля “мидальов на груді”, а за блискучу перемогу над сарматами. І попри усталене уявлення більшу частину життя він провів у військових походах та в управлінні державою. А улюблене дозвілля – полювання.

Панує думка, що головною причиною ворожнечі з Костянтином II була опіка, що це малоймовірно – вже було тут: Костянтин молодший (Костянтин II не вторгався в володіння брата, а йшов на допомогу ще одному брату, Констанцію II, в боротьбі – стосується нашої загадки з монетою – з Персією, Констант тоді був відсутній), а головне – Констант сам особисто видавав укази, закони для своїх володінь.

Значну увагу приділяв кордонам, крім сарматів успішно воював з франками, став останнім римським імператором, що відвідав Британію, реконструював Адріанів вал та покращив стан римської розвідки серед племен. Також ним було створено три нових легіони: I, II, III Юлієві Альпійські саме для захисту кордонів імперії та боротьби з навалами варварів. Ось так: військових недолюблював, а про обороноздатність дбав.

Ще одним фактом, що характеризує Константа, надає йому “плюсів” – це підтримка Афанасія Великого, архієпископа Александрійського. Це проявилось в погрозі війною Констанцію II в разі незгоди повернути сан церковнику. Хоч християнство лише нещодавно стало державною релігією, але вже точилась гостра боротьба за вплив і владу між різними гілками релігії. І ще – на той момент православні були західною гілкою, Афанасій був їх головним поводирем, а противники – аріанська гілка, яку підтримувала більшість та Констанцій II. Констанс був за слабкіших…

 

Погодьтесь – дійсно загадка, а не імператор. Ми спробуємо розплутати цей клубок. І загадку монети (я для інтриги лише аверси показав) розгадати. І чому музичний фон я обрав саме такий – ніби не в тему. Але – наступного разу.

 

А я, як завжди,  завершу традиційно: хочу подякувати читачів моїх Блоги про монети та Дописи на ПолитКом за приділену увагу, сподіваюсь було цікаво (і буде — старатимусь) та запрошую на свою сторінку в фейсбуці Олександр Никифорчак Блогер — про монети і навколо них, а кому зручніше – на Телеграм-канал: Історії про монети, монети про історію.

 

Далі буде!

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я