додому ПОЛІТИКА ХІМПОЛК. ОСТАННІЙ ІЗ МОГІКАН

ХІМПОЛК. ОСТАННІЙ ІЗ МОГІКАН

534

КАЛИНА Сергій, журналіст SPILNO.tv для ПолітКому

Єдиний в Україні 704 полк радіаційного, хімічного, біологічного захисту має доволі таки цікаву історію. Він єдиний який залишився із 5 бригад і 15 батальйонів станом які були на 1990рік. Особовий склад цього батальйону брав участь у ліквідації аварії на ЧАЕС. У короткі терміни військові хіміки спрацювали під час ліквідації наслідків аварій і надзвичайних ситуацій: на судні «Одіск» у Чорному морі, де внаслідок потрапляння забортної води до небезпечного вантажу та спричинену цим хімічну реакцію почалося виділенням фофсину (2007 р.); на залізничному перегоні Ожидів — Красне Львівської залізниці, де перекинулися 15 цистерн з жовтим фосфором (2007 р.); осередків пташиного грипу в АРК Крим (2008 р.).

Більше того  у грудні 2002 на його базі сформували 19-й окремий батальйон радіаційного, хімічного та біологічного захисту. Який брав участь у миротворчій місії в Кувейті та Іраку. Можна сказати що це був один і з передових полків України.

Однак незважаючи на всі ці заслуги, а також що в Україні  є 4 діючих АЕС, десятки хімпідприємств, МО за часів російського ставленика Лєбєдєва, захотіло розформувати цю частину. Мало того, міський голова м. Самбора пан Копиляк, точив зуби на цю частину (житловий фонд, територія). Навіть протягнув секретарем міської ради пана Дацюка, колишнього командира цієї частини, який би мав представляти його інтереси в МО. Цей процес був запущений в 2013 році. Військове містечко (парк, гаражі, ангари) продали, особовий склад почали звільняти і переводити в інші частини. В грудні 2013 останніх 20 машин РХМ – 4, на базі БТР – 80 відправили в Крим. Всього в частині їх було біля 50. Проте розпочалась війна, і хлопці з хімполку з автоматами і саперними лопатами в руках, брали участь у захисті територіальної цілісності України. На даний момент частина не рахується «бойовою» і бере участь здебільшого на другій, третій лінії оборони.

Тим часом в Росії запустили програму поновити війська РХБЗ до 2020 сучасною зброєю на 70%. Тобто максимальна автоматизація, покращення ергономічних характеристик, зниження в 2 рази вагогабаритних характеристик. Відбувається розробка багатофункціонального робототехнічного комплексу. Саме такий комплекс дозволить виконувати задачі по веденню радіаційної і хімічної розвідки в умовах високої концентрації хімічних речовин, де необхідно максимально виключити присутність особового складу. Також в 2016 – 17 рр на озброєння росіян поступили машини РХМ-8, РХМ-9. Вони відрізняються від попередніх версій за рахунок розміщення спецобладнання на різних типах базових шассі. Приклад нову машину хімічної розвідки РХМ-8 створили на базі автомобіля ТИГР.

У нас хімполк кинутий напризволяще, і абсолютно не модернізується. Він виявився непотрібним українській армії. Нажаль… В країнах НАТО хімічні війська мають значне фінансування та підтримку. Там робитися ставка на техніку, а не на людину. Хімполк без сучасної військової техніки, це як таксист без автомобіля. Щодо військового містечка  його доречно було б повернути у власність військової частини. А так загалом, герої не вмирають, коли вони у противогазах;-)

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я