додому Економіка Держава може отримувати на експорті електроенергії плюс 2,7 млрд грн, – «Публічний...

Держава може отримувати на експорті електроенергії плюс 2,7 млрд грн, – «Публічний аудит»

144

Київ. 05 березня 2015 року (Публічний аудит). Із 1 квітня 2015 року українців очікує значне підвищення вартості електроенергії для населення – від 5 до 50 % (залежно від об’ємів споживання). «Публічний аудит» пропонує модель, за якою населення отримуватиме електроенергію з найбільш низькою собівартістю.

Про це повідомляє прес-служба громадської організації.

«На сьогодні половину електроенергії, яка реалізовується на Оптовому ринку України, виробляє ДП НАЕК «Енергоатом». Частка населення у структурі ринку – всього 28%, тому вона може повністю покриватися електроенергією держпідприємства. Виходячи з цього, «Публічний аудит» пропонує поряд із Оптовим ринком електроенергії України створити певну структуру, яка буде викуповувати електроенергію виробництва «Енергоатому» та напряму реалізовувати її підприємствам для подальшого постачання населенню», – розповідає провідний аналітик «Публічного аудиту» Андрій Вігірінський.

Вигідність запропонованої моделі, як пояснює фахівець, очевидна: закупівельна ціна на продукцію «Енергоатому» становить 32 коп. за 1 кВтг, тоді як на Оптовому ринку ціна для постачальників за неврегульованим тарифом втричі більша. Тобто, половина електроенергії, яка виробляється «Енергоатомом», буде за наявними цінами реалізовуватися населенню з урахуванням розумного рівня прибутковості кінцевого постачальника та сплати тарифу на використання електромереж.

«У будь-якому випадку, підвищення тарифі має виходити з формули: собівартість + транспортування+ рівень прибутковості», – додає він.

За словами спеціаліста «Публічного аудиту», при цьому такий суб’єкт повинен мати достатній обсяг контрольних повноважень, аби не допустити штучного завищення обсягів споживання населенням та продажу електроенергії промисловим споживачам за тарифами, що в 2–3 рази перевищують ціни для населення.

Решту електроенергії виробництва ДП «НАЕК Енергоатом» доцільно реалізовувати на теперішньому Оптовому ринку для задоволення потреб промислових споживачів за ринковим тарифом – 60–70 коп., що в свою чергу збільшить валовий дохід державного підприємства, забезпечить додаткові платежі до бюджету, дозволить відмовитися від системи дотаційних сертифікатів.

«І чомусь увага НКРЕКП та Уряду не акцентується на зміні тарифу на транзит електроенергії за експортними операціями, який потрібно збільшити, прив’язавши до більш стійкої валюти задля уникнення ризиків, пов’язаних із інфляційними процесами в Україні», – говорить керівник ГО «Публічний аудит» Максим Гольдарб.

За його даними, сьогоднішній рівень цін в Україні та їх співставлення з цінами на аналогічний товар у країнах ЄС (за рахунок різкої девальвації гривні) дає можливість отримувати надприбутки комерційним гравцям експортного ринку, збільшуючи фактично удвічі обсяги власної виручки в гривні. Проте ці гроші може заробляти держава.

«Тому Уряду варто тимчасово надати монопольне право «Енергоатому» на експорт електроенергії до країн Європейського Союзу. Переваги від такого рішення очевидні, бо при сьогоднішній закупівельній вартості його електрики в 1 євроценти, за умови сплати тарифу на використання мереж, ціна реалізації становитиме 7 євроцентів. Це забезпечить додаткові надходження до бюджету – від 240 млн грн на сьогодні до 3 млрд грн, збільшить валютні надходження в Україну. Крім того, дасть можливість розвивати саму галузь, зокрема добудувати додаткові енергоблоки, які збільшать виробництво електроенергії», – резюмує Максим Гольдарб.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я