додому Культура Денарій благочестя

Денарій благочестя

23

Олександр НИКИФОРЧАК

Подія, в ознаменування якої було карбована ця монета, навіть по своїй суті обіцяла щастя та благополуччя. Більше того, в ній заклалась основа, яка це благополуччя утверджувала на роки. А як інакше? Адже ця подія – весілля імператора Давнього Риму з донькою тодішньої “служби безпеки”. Про неї ми вже говорили в блозі Останній денарій.

Все це чудесне життя, коли і імператор дбає про державні інтереси, має такого тестя та користується любов’ю та підтримкою підданих, а аристократію ніби отака ідилія влаштовує, не може бути вічною, як вже згадувалось, втручається доля і оте аристократичне “ніби”: помирає тесть імператора, префект преторія Гай Фурій Сабін Аквіла Тимесіфей. Його місце займає…

Про це трішки пізніше, а зараз про монету хотілось би, яку я назвав “денарієм благочестя”, або ще “подвійним благочестям”, що теж буде правильно як ми зараз побачимо.

На аверсі монети ми бачимо портрет імператора Гордіана ІІІ в лавровому вінку, як і личить та є ознакою його рангу августа, що відображається в “абракадабрі” коду легенди: IMP GORDIANVS PIVS FEL AVG – ІМПератор ГОРДІАН БЛАГОЧЕСТИВИЙ (перше з двох) ЩАСЛивий АВГуст.

Ще про портрет: зображена молода людина, адже помер він (загадка досі її обставини, теж трішки нижче) у віці 19 років.

Код легенди реверсу зовсім простий: PIETAS AVGVSTI – БЛАГОЧЕСТЯ (друге) АВГУСТА, зображення богині Пієтас, яка “відповідальна за даний напрям”, третім вважати не будемо – імператору Гордіану ІІІ за крихтами історичною інформації, що дійшла до нас, досить в його діяннях, думаю.

По смерті Гая Фурія Тімесіфея префектом преторія став Максимін, про якого в той час йшла погана слава як про підлу та користолюбну людину. І одразу ідилія в державі закінчилась, Максимін почав “вставляти палки в колеса” імператору: штучним дефіцитом поставок в армію, загострював проблеми та конфлікти в провінціях.

Так би й ішли політичні процеси далі, адже в будь-які часи боротьба злочинних, тобто аристократичних, угрупувань справа звична, якби за ними спокійно спостерігали зовнішні “друзі”. Саме для боротьби з Парфією Гордіан ІІІ відправляється 244 року. Спочатку успішно, але… За невідомих і загадкових досі обставин імператор чи то гине в битві, про яку розповідають парфійські джерела, але мовчать римські, чи то помирає, чи то його вбиває префект преторія Максимін, опісля захопивши імператорський трон. “Чудова” людина був той Максимін…

Про “викрутаси” вже імператора Максиміна, званого Фракійцем, поговоримо наступного разу, а поки традиційно: щира моя подяка читачам колонки Дописи на ПолитКом за приділену увагу, сподіваюсь було цікаво (і буде — старатимусь) та запрошую на свою сторінку в фейсбуці Олександр Никифорчак Блогер — про монети і навколо них, а кому зручніше – на Телеграм-канал: Історії про монети, монети про історію

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я