додому Культура Архітектори успіху

Архітектори успіху

180

Олександр НИКИФОРЧАК

Частина 1

Мрія про Золотий вік

Ніхто, мабуть, не сперечатиметься, що мрією людства була і залишиться мрія жити в Раю. Красива, але недосяжна мрія. І в своїй історії люди вишукували періоди, кращі за інші, виділяли їх, оспівували, вихваляли. Але всі ці часи мали одну спільну рису- вони пройшли. Такий “Золотий Вік” був і в історії Давнього Риму. Це був період найбільшої могутності і розквіту Риму, розвиток економіки, відсутні були репресії. Тривав він з 96 по 180 роки нашої ери. Звали цей час часом правління “п’яти хороших імператорів.” Це були Нерва, Траян, Адріан, Антонін Пій та Марк Аврелій.

Нерва

Як це часто буває, почалось добро зі зла. У 96 році верхівка аристократії Риму вбила імператора Доміціана. Після цього сенат, побоюючись громадянської війни обрав імператором вихідця з тієї таки сенатської аристократії Ма́рк Ко́кцей Не́рва. Правління Нерви тривало всього 16 місяців, але за цей час він зміг завдяки економії привести в порядок імперську скарбницю, почав роздачу землі найбіднішим громадянам, створив аліментаціонний фонд для дітей з бідних сімей. Він був бездітним, а тому весь свій час присвячував суспільству. Благо народу, хоч як це не пафосно звучить він ставив на перше місце. А права і свободи римлян- невід’ємне від цього, тому монету Нерви з уособленням свободи- Лібертас пропоную Вашій увазі. І з цим на перший погляд новим для нас зображенням ми добре знайомі.

Ця богиня, що на монеті тримає ковпак вільновідпущеника, зараз тримає факел. І є символом свободи в Новому Світі. Так, це Статуя Свободи.

Зіткнувшись з невдоволенням військових, в 97 році він усиновив намісника Верхньої Німеччини Марка Ульпія Траяна , зробивши його своїм співправителем і спадкоємцем верховної влади.З його правління в римській історії починається епоха адоптивної монархії, тобто спадкоємність передається не по лінії кровної спорідненості, а всиновленому спадкоємцю, обраному з авторитетних воєначальників чи чиновників за згодою сенату. Це і було передумовою і основною причиною розквіту і могутності Риму.

Траян

Народився в Іспанії, перший іноземець на чолі Риму. Обраний спадкоємцем верховної влади саме за свої звершення і особисті якості, а не через приналежність до верхівки. Був визначним, а головне переможцем-імператором. Його дуже любила і підтримувала армія. На сестерції Траяна, карбованому на честь сьомого обрання імператором ( так, така була традиція, обирався імператор імператором не раз за час правління, це більше посада тоді була ), ми і бачимо сценку шанобливого ставлення легіонерів.

Адріан

Про наступного імператора, Адріана, ми згадували в попередній статті, ще колись, мабуть, повернемось до цієї цікавої особистості. Але тут потрібно згадати, що владу він теж одержав через всиновлення. Хоч і був також родичем Траяна, його двоюрідним племінником. А одружився на онучці сестри Траяна, ось навіть так! От за неї, за дружину і трішки поговоримо. Звали її Вібія Сабіна. Одразу згадується легенда про викрадення прекрасних сабінянок, що славилися своєю красою, римлянами-холостяками. Красива була… І як справжня дружина цінувала згоду, як в сім’ї, так і в державі. На реверсі денарія з прикладу зображена богиня Згоди- Конкордія

Далі буде…

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я