додому Культура Архітектори успіху

Архітектори успіху

180

Олександр НИКИФОРЧАК

Частина 1

Мрія про Золотий вік

Ніхто, мабуть, не сперечатиметься, що мрією людства була і залишиться мрія жити в Раю. Красива, але недосяжна мрія. І в своїй історії люди вишукували періоди, кращі за інші, виділяли їх, оспівували, вихваляли. Але всі ці часи мали одну спільну рису- вони пройшли. Такий “Золотий Вік” був і в історії Давнього Риму. Це був період найбільшої могутності і розквіту Риму, розвиток економіки, відсутні були репресії. Тривав він з 96 по 180 роки нашої ери. Звали цей час часом правління “п’яти хороших імператорів.” Це були Нерва, Траян, Адріан, Антонін Пій та Марк Аврелій.

-ads-

Нерва

Як це часто буває, почалось добро зі зла. У 96 році верхівка аристократії Риму вбила імператора Доміціана. Після цього сенат, побоюючись громадянської війни обрав імператором вихідця з тієї таки сенатської аристократії Ма́рк Ко́кцей Не́рва. Правління Нерви тривало всього 16 місяців, але за цей час він зміг завдяки економії привести в порядок імперську скарбницю, почав роздачу землі найбіднішим громадянам, створив аліментаціонний фонд для дітей з бідних сімей. Він був бездітним, а тому весь свій час присвячував суспільству. Благо народу, хоч як це не пафосно звучить він ставив на перше місце. А права і свободи римлян- невід’ємне від цього, тому монету Нерви з уособленням свободи- Лібертас пропоную Вашій увазі. І з цим на перший погляд новим для нас зображенням ми добре знайомі.

Ця богиня, що на монеті тримає ковпак вільновідпущеника, зараз тримає факел. І є символом свободи в Новому Світі. Так, це Статуя Свободи.

Зіткнувшись з невдоволенням військових, в 97 році він усиновив намісника Верхньої Німеччини Марка Ульпія Траяна , зробивши його своїм співправителем і спадкоємцем верховної влади.З його правління в римській історії починається епоха адоптивної монархії, тобто спадкоємність передається не по лінії кровної спорідненості, а всиновленому спадкоємцю, обраному з авторитетних воєначальників чи чиновників за згодою сенату. Це і було передумовою і основною причиною розквіту і могутності Риму.

Траян

Народився в Іспанії, перший іноземець на чолі Риму. Обраний спадкоємцем верховної влади саме за свої звершення і особисті якості, а не через приналежність до верхівки. Був визначним, а головне переможцем-імператором. Його дуже любила і підтримувала армія. На сестерції Траяна, карбованому на честь сьомого обрання імператором ( так, така була традиція, обирався імператор імператором не раз за час правління, це більше посада тоді була ), ми і бачимо сценку шанобливого ставлення легіонерів.

Адріан

Про наступного імператора, Адріана, ми згадували в попередній статті, ще колись, мабуть, повернемось до цієї цікавої особистості. Але тут потрібно згадати, що владу він теж одержав через всиновлення. Хоч і був також родичем Траяна, його двоюрідним племінником. А одружився на онучці сестри Траяна, ось навіть так! От за неї, за дружину і трішки поговоримо. Звали її Вібія Сабіна. Одразу згадується легенда про викрадення прекрасних сабінянок, що славилися своєю красою, римлянами-холостяками. Красива була… І як справжня дружина цінувала згоду, як в сім’ї, так і в державі. На реверсі денарія з прикладу зображена богиня Згоди- Конкордія

Далі буде…

попередня статтяДорога на Идлиб расчищена по трем направлениям, – эксперт.
наступна статтяВыборы президента России 2018: что изменится для Украины?

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я