додому Економіка Укроборонпром: високі гонорари топ-менеджерам та борги по зарплатні робітникам

Укроборонпром: високі гонорари топ-менеджерам та борги по зарплатні робітникам

48

Президент Володимир Зеленський нарешті підписав закон про реформу державного концерну “Укроборонпром” (відомий як законопроект № 3822). Він передбачає корпоратизацію підприємств оборонної сфери, створення двох великих холдингів та остаточну ліквідацію самого ДК “Укроборонпром”. Доречі, глава УОП Юрій Гусєв , ще 3 грудня 2020 року Гусєв заявляв, що “Укроборонпром” припинить своє існування влітку 2021 році. На дворі жовтень, а УОП не поспішає “давати дуба”. Навпаки, стає символом успішності держменеджерів та місцем надвисоких гонорарів.

Військовий експерт Ділан Малясов звернув увагу, що той же Юрій Гусєв нещодавно підвищив собі зарплату до 474 тис. грн. на місяць.

“Цензор.НЕТ” пише, що це не перше підвищення зарплатні Гусєва. “В НАЗК можна простежити за щомісячним збільшенням виплат “Укроборонпрому” Гусєву, який займається його ліквідацією: так, 16 червня – 176 тис. грн; 16 липня – 160 тис. грн; 2 серпня – 359 тис. грн; 3 вересня – 474 тис. грн.”

Зарплати в апараті ДК “Укроборонпром” завжди були предметом заздрості інших держустанов. Простий секретар-референт могла отримувати в цій компанії від 30 тис. грн на місяць.

Деякі топ-менеджери “оборонки” навіть не приховують своїх статків, хизуючись в соцмережах купленими новенькими яхтами за майже млн. доларів.

При цьому “Укроборонпром” не може похизуватися ані показниками у виробництві, ані матеріальним забезпеченням робітників на підконтрольних йому підприємствах.

Як повідомила заступниця голови КМДА Марина Хонда, лише в м. Києві станом на 1 жовтня 2021 року заборгованість із виплати заробітної плати на підприємствах, які входять в ДК “Укроборонпром”, складають: ДП «НДІ «Квант» – 115,8 млн грн; ПАТ «КЗ «Радар» – 48,1 млн грн; АТ «Завод «Маяк» – 40,4 млн грн; ДП КДЗ «Буревісник» – 13,1 млн грн; ДП «Завод 410 цивільної авіації» – 11,9 млн грн.

Останній 410 завод – це те саме підприємство, директор якого (Олександр Пащенко) ніби купив собі яхту по ціні, чи не співмірній з боргами ввіреного йому заводу.

Доречі, рекордсменом серед укроборонпромівських підприємств з боргів по зарплатні є Харківське державне авіаційне виробниче підприємство (ХДАВП) – 266 млн грн. Підприємство поступово йде до остаточного банкрутства та дерибану.

Борги “Укроборонпрому” по зарплатні виникли не вчора. Лише протягом січня-грудня 2020 р. загальний обсяг боргу підприємств – учасників Концерну «Укроборонпром» зріс на 62,6% або більш ніж на 77 млн грн., та згідно попередніх статистичних даних на 01.01.2021 склав майже 59% від загального обсягу по місту Києву!

Можливо, менеджмент “Укроборонпрому” може пояснити таку несправедливість в оплаті праці в концерні, і треба трохи потерпіти в очікуванні великих доходів? Але ні.

Експерти Defense Express проаналізували звітність “Укроборонпрому” за перший квартал 2021 року. Так керівництво концерну вказало на суттєве покращення власне прибутку, який заявлений на рівні 517,6 млн гривень “чистого прибутку”, тоді як торік цей показник становив лише 242,9 млн грн. При цьому, наприклад, за результатами 2019 року концерн “Укроборонпром” відзвітував про 1,2 млрд грн. прибутку.

Цьогоріч, за даними проекту “Марлін”, вказано падіння власне державних доходів – сплачено податків, зборів та інших обов’язкових платежів на суму 1,9 млрд грн, тоді як у 2020 році цей показник вказаний на рівні 3,1 млрд, а у 2019 – 3,9 млрд гривень.

У Defense Express задаються питанням: чому бюджет України став отримувати менше, ніж раніше, при начебто потужному зростанні доходів й прибутку?

Міністерство оборони України вказувало, що на вересень на виконання зобов’язань ДОЗ-2021 з 22,4 млрд гривень бюджетних асигнувань було розміщено замовлень на 82% від вказаної суми. Вони є продовженням великих перехідних контрактів 2020 року, у тому числі тих, які виконують саме підприємства Концерну. При цьому нових контрактів з оборонним відомством за цей період укладено не було. Тобто, можна припустити, що заявлені показники зростання концерну здебільше базується на угодах, укладених ще торік – “минулою командою”.

За висновками внутрішньої звітності ДК “Укроборонпром” стверджуєтьсянаступне:

  • Прострочена заборгованість підприємств Концерну складає майже 13,2 млрд грн. Понад 4,7 млрд грн – заборгованість перед Державою.
  • Рівень операційного прибутку достатній тільки для обслуговування поточних боргів та мінімальних капітальних вкладень.
  • Концерн не може самостійно погасити прострочену заборгованість та потребує державної підтримки для вирішення цього питання.

Так за які заслуги перед країною глава ДК “Укроборонпрому” Юрій Гусєв збільшує собі зарплатню до півмільйона гривень на місяць? У той час, коли десятки тисяч робітників оборонних заводів не отримують вчасно зарплатню, а держава –відрахування в бюджет?

Це й є “ефективний менеджмент”? Чи вважає Наглядова рада “Укроборонпрому” таку ситуацію нормальною? І що буде з цим робити президент Володимир Зеленський?

Віталій КУЛИК, політолог

Джерело: Хвиля

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я