додому Культура Монета імператора Константа

Монета імператора Константа

54

Олександр НИКИФОРЧАК

Такої професії в Давньому Римі не було.

Як завше кажуть її представники: вмощуйтесь зручно, розслабтесь (цьому допоможе музика https://youtu.be/b4EX1z6m54Y) і розпочнемо бесіду.

В Давньому Римі не було психоаналітиків. Чи то життя було таке, чи не на часі (тут би встигнути гладіаторські бої подивитись, ненароком самому гладіатором не ставши, при лібералітас – аналог нашої гречки виборцям, роздавання дарів різних імператором на честь подій визначних – свою чергу не прогавити, які там депресії-меланхолії можуть бути?), але з огляду на певні обставини, які ми розглядали минулого разу: Імператор Констант. Не те місце, не той час?, декому допомога спеціаліста б не завадила. Бо Констанс таки був не імператором, а вузлом протиріч.

Щоб досягти мети, пройти життєвий шлях достойно, цілісність натури – річ необхідна. Пропоную провести (хоч це йому не допоможе вже) для імператора Константа такий собі сеанс психоаналізу, витягнути на світло ті його протиріччя, які, можливо, й пояснять чому історія пішла саме так. На прикладі однієї монети.

Саме ім’я імператора протирічить його діянням. Константа – латиною означає постійність. Яка тут може бути постійність, якщо і одружитись він не зміг? Заручини були ще в часи дитинства, але, підрісши, він пішов “трішки не туди”, ця його пристрасть в часи язичництва нікого б не дивувала, розкуті були тоді люди, але ревному християнину гомосексуалізм – явне протиріччя,  релігія не схвалювала.

Хоч його батько ввів християнство державною релігією, та монет з християнськими символами не карбував. А на нашій монеті-ілюстрації імператор Констант тримає штандарт (зветься він лабарум) з монограмою Христа “ХР” (хризмою зветься) – акцентує своє християнство. Уточню: лабарум – то вексилум (військовий штандарт, на відміну від прапора кріпиться до горизонтальної рейки на верхівці списа) з хризмою. Вексилум – давньоримський військовий штандарт, а лабарум – суто християнський його різновид, легенда про його походження та в розвиток думки ось: Костянтин Великий і християнство.

Але таке зображення Константа (християнин-не-схвальної-релігією-орієнтації, два-в-одному) закарбувало в монеті це протиріччя на віки. Я зараз нічого не схвалюю і не “таврую ганьбою”, це факти.

Далі. Як узгоджуються з християнством язичницькі зображення? Уособлення перемоги Вікторія – язичницьке, у християн янголи на цій посаді. Але, щоб не згрішити проти правди, уточню: всі імператори вшановували Вікторію, християнство християнством, але могутність та перемоги імперії – поза конкуренцією, імперський культ, головна “скрепа”.

Птах фенікс в руках імператора – теж язичницький символ відродження, але тут інше протиріччя. Фенікс у християн теж є популярним символом, але в сенсі воскресіння, перемоги над смертю. Монета ж символізує повернення щасливих часів, як їх розуміли тоді, легенда звучить однозначно: FELix TEMPorum REPARATIO, так і перекладається з латини. Тобто загарбання нових земель, трофеїв та рабів. Не перемога над смертю і духовне відродження християн, а саме завоювання та збагачення в стилі язичників.

Знову уточню, що так розуміли щасливі часи часи й інші імператори-християни “на папері”, та римляни-язичники в діяннях, християнське смирення – то інструмент тримати підданих в шорах, не для імператорів воно.

Ще один значущий (можна назвати його основою, яка пов’язує всю композицію) символ реверсу – човен, галера. Він символізує, що управління державою знаходиться в міцних руках, які ведуть корабель імперії вірним курсом. Скажу просто – претензійно!

Я взяв саме цю монету, бо карбувати її почали з 348 року, імператор Констант – фактично – є “родоначальником” цього типу реверсу, тому, вважаю, вона найкраще допоможе розкрити мою думку.

А думка ця: всі оці протиріччя яскраво підкреслюють головне протиріччя Константа: карбувати зумів, а правити так, як пропагує монета, не зміг. Не допомогли всі оті символи та нагромадження протиріч.

Такий був наш сеанс психоаналізу, який завершу традиційно: хочу подякувати читачів моїх Блоги про монети та Дописи на ПолитКом за приділену увагу, сподіваюсь було цікаво (і буде — старатимусь) та запрошую на свою сторінку в фейсбуці Олександр Никифорчак Блогер — про монети і навколо них, а кому зручніше – на Телеграм-канал: Історії про монети, монети про історію.

Далі буде!

Не перемикайтесь!

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я