додому Топ Новини Конституційна комісія: передбачається усунення двовладдя на місцях шляхом ліквідації місцевих державних адміністрацій

Конституційна комісія: передбачається усунення двовладдя на місцях шляхом ліквідації місцевих державних адміністрацій

398

Київ. 26 червня 2015 року (ПолітКом). Відкриваючи засідання, Голова Верховної Ради України Володимир Гройсман, зокрема, зазначив, що конституційна реформа “має підвести риску між пострадянською Україною і забезпечити швидкий перехід до сучасної європейської країни”.

“Вперше за історію нашої держави ми так близько підійшли до реалізації цієї реформи. Всі 24 роки ми хотіли більших глибинних змін у місцевому самоврядуванні, побудови якісної системи, яка б дозволила максимально включити громадян у прийняття рішень, побудувати систему, яка б дозволила адекватно реагувати на запити суспільства, побудувати так звані «соціальні ліфти», системи, яка приведе до влади нових лідерів, – відповідальних, ефективних і якісних”, – підкреслив він.

В.Гройсман зазначив, що “саме такий підхід, який міститься у проекті змін до Конституції у частині децентралізації влади і місцевого самоврядування, знайшов свою підтримку і схвалення у попередньому висновку Венеціанської комісії”.

Секретар Венеціанської комісії Томас Маркерт нагадав присутнім про те, що комісія надала позитивний висновок щодо проекту змін до Конституції України, і зазначив, що станом на сьогодні робоча група вже напрацювала текст, в якому зауваження Комісії враховано. Т.Маркерт висловив сподівання, що Президент України внесе текст змін до парламенту відповідно до процедури.

Директор науково-дослідного інституту державного будівництва та місцевого самоврядування Світлана Серьогіна зазначила, зокрема, що розроблений законопроект “дійсно спрямований на децентралізацію влади і системне оновлення конституційних засад як місцевого самоврядування, так і адміністративно-територіального устрою”. Звернувши увагу присутніх на позитивні риси законопроекту, С.Серьогіна серед них назвала оновлення конституційних засад адміністративно-територіального устрою принципами, які передбачаються Європейською хартією місцевого самоврядування “Вперше в Україні будуть конституційно закріплені принципи децентралізації влади, повсюдності і спроможності місцевого самоврядування, сталого розвитку адміністративно-територіальних одиниць”,- сповістила доповідач.

За її словами, в тексті законопроекту більш чітко визначається поняття адміністративно-територіальної одиниці, конституюється нова адміністративно-територіальна одиниця – громада, передбачається імплементація положень Європейської хартії місцевого самоврядування щодо урахування думки мешканців з питань зміни меж, найменування та перейменування громад і поселень.

С.Серьогіна також наголосила, що законопроектом передбачається усунення двовладдя на місцях шляхом ліквідації місцевих державних адміністрацій.

Заступник керівника Апарату Верховної Ради України – керівник Головного юридичного управління Апарату Михайло Теплюк зосередив увагу присутніх на деяких аспектах імплементації зауважень Венеціанської комісії, серед яких – дзеркальний механізм призначення і звільнення префектів. Передбачалося, що перфекти призначаються за поданням Уряду, а звільняються Президентом самостійно, сказав він. На сьогодні в текст проекту внесено зміни, відповідно до яких префекти призначаються і звільняються за поданням Президента України

М.Теплюк також звернув увагу на механізм реагування Президентом України на такі рішення місцевої влади, які несуть загрозу державному суверенітету, територіальній цілісності і національній безпеці України. Внаслідок обговорення, сказав М.Теплюк, в тексті законопроекту сформульовано норму, відповідно до якої у разі видання такого акту суб‘єктами місцевої влади президент має право зупинити дію цього акту з одночасним зверненням до Конституційного суду, тимчасово зупинити повноваження відповідного органу або посадової особи, та призначити тимчасового державного уповноваженого, якому мають підпорядковуватися виконавчі органи місцевого самоврядування громади чи районної або обласної ради.

Учасники засідання зазначали, зокрема, що робота Комісії відбувалася інтенсивно і “суто демократично”.

За підсумками обговорення учасники засідання ухвалили рішення щодо направлення законопроекту на розгляд Президентові України.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я