додому Культура Коди легенд: вузол денарія імператора Коммода

Коди легенд: вузол денарія імператора Коммода

65

Еней був парубок моторний

І хлопець хоть куди козак,

Удавсь на всеє зле проворний,

Завзятійший од всіх бурлак.

Но греки, як спаливши Трою,

Зробили з неї скирту гною,

Він взявши торбу тягу дав;

Забравши деяких троянців,

Осмалених, як гиря, ланців,

П’ятами з Трої накивав.

Олександр НИКИФОРЧАК

Щоб чогось не забути ми вузлики в’яжемо на пам’ять. Зрозуміло, що це радше психологічний стимул, але я теж хотів би скористатись таким способом. Завершити цикл блогів про Коди легенд таким собі вузликом на пам’ять. Ним я спробую зв’язати не лише блоги про давньоримського імператора Коммода, але й перекинути місток між минулим та дуже минулим, між минулим та сучасним, сподіваюсь і епіграф до блогу буде тому доречним.

Як вже було сказано, поштовхом до написання даного циклу стала розповідь про Портрет імператора, тому сьогодні одну з героїнь цього циклу я знову (адже її “код” залишився незламаним) зробив героїнею, яка проілюструє разом з “напарницею” – ще одним денарієм Коммода – наш вузлик на пам’ять.

Щоб зайве не тягнути інтригу, відповім на питання, що залишилось відкритим минулого разу: богиня Нобілітас в руках тримає палладіум, для неї він дійсно був ексклюзивним атрибутом, хоча інші богині – Веста (це її сфера відповідальності), Мінерва та Рома – дуже часто зображались з ним на монетах.

Ще цікавим фактом є те, що давні римляни вірили, що доки палладій буде цілим та недоторканним, доти й вони житимуть в безпеці та стабільності, це була запорука могутності Риму. Хоч самі вони його ніколи не бачили – він зберігався в храмі Вести.

Між тим, цим оберегом, якому приписувалась дійсно неймовірна могутність, була … дерев’яна скульптура, що зображала молочну сестру Афіни (Мінерви у римлян), яка ту ненароком вбила в учбовому поєдинку. В пам’ять сестри Мінерва і створила статую-палладіум. Сестру звали Палладою.

Спочатку палладій зберігався в Трої, але по її загибелі Еней (вважався предком римлян) забрав палладій з собою, зрештою статуя попала в храм Вести. Хоча версій про долю палладія після загибелі Трої є ще кілька, римляни, щоб пояснити ці “різночитання”, твердили, що палладіумів було два, але їхній – оригінальний та головний, а той, що в греків, украдений з Трої Одіссеєм, то лише копія.

На реверсі денарія імператора Коммода 189 року ми бачимо Мінерву (Афіну), яка тримає палладій – дерев’яну статую, що зображає її молочну сестру Палладу.

Залишилось нам лише код “зламати”, сподіваюсь, тепер це вже не абракадабра, це ж просто? Легенда реверсу MIN VICT P M TR P XIIII COS V DES VI нам розповідає про Мінерву-переможницю та титули імператора: Батько Батьківщини Трибун Вотирнадцяте Консул Вп’яте Буде ним і Вшосте.

Друга наша монета- героїня несе на реверсі зображення Роми, яка теж часто “носила” палладіум, разом з яким мала захищати Рим, нести йому міць та процвітання. На цьому ж денарії, карбованому 182 року вона в руці несе те, що є дуже частою та улюбленою ношею богів на монетах – персоніфікацію перемог Вікторію. Код легенди реверса TR P VIII IMP VI COS IIII PP цієї монети нам має здатись (сподіваюсь своїм циклом я з задачею “декодування” справився?) зовсім простим. Трибун Вшосте Імператор Вчетверте Консу Втретє Батько Батьківщини.

Легенди аверсів першого M COMM ANT P FEL AVG BRIT та другого M COMMODVS ANTONINVS AVG  наших денаріїв несуть ім’я імператора Коммода та його ранг – август, перший ще й про титул Британський нагадує.

Дуже минуле (Троя та Еней) з минулим (Давній Рим) пов’язує палладіум. Як же бути з моїм твердженням про зв’язок з сучасним? Крім “Енеїди” Котляревського цим містком буде знову ж палладій, адже й зараз у християн є звичай вшановувати статуї святих, що є не чим іншим, як тим же палладіумом – зображенням святині.

Хоч таких місточків можна ще багато віднайти, але на цьому я завершити нашу сьогоднішню розмову традицією: щира моя подяка читачам колонки Дописи на ПолитКом за приділену увагу, сподіваюсь було цікаво (і буде — старатимусь) та запрошую на свою сторінку в фейсбуці Олександр Никифорчак Блогер — про монети і навколо них, а кому зручніше – на Телеграм-канал: Історії про монети, монети про історію.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я