додому Культура Останній Сасанід: як залишити слід

Останній Сасанід: як залишити слід

17

Олександр НИКИФОРЧАК

Це про нього було сказано: “Трагічною була його постать, сумною була його доля, безрадісним був його кінець.” Останній Сасанід, останній шахиншах величної імперії. Він не обирав своєї долі – доля обрала його.

А пророцтво, між тим, збулось. Можливо, це така собі “підтасування фактів”, коли про минуле задля “краси слова” дещо додумалось, дещо прикрасилось, підмішано містики трішки – історію пишуть на замовлення і на смак замовника, про що не раз вже згадувалось. В певній мірі ми теж виступаємо такими собі її замовниками – нам цікавіше помісь містики та трилера, а не сухі (нуднуваті я б сказав: що є, те є) історичні факти. Літописці теж любили історію розказувати “своїми словами”. І з плином часу історична хроніка перетворювалась на “Тисячу й одну ніч”.

Ще немаловажливим чинником є те, що часи та краї, де відбувались історичні події, далекі від нас – для збудження інтересу всілякі пророцтва саме те.

А що Йєздгерду III – нашому герою Як стати шахиншахом та Як народитись шахиншаху – “пощастило” жити в буремні та переломні роки, роки краху величезної імперії – то при описі цих подій трагізму та величності досить навіть без містичної складової. Він саме цим і заслужив свій славетний (хоч і зі знаком “мінус”) слід в історії: він таки Останній Сасанід, останній представник величної династії, останній правитель могутньої держави – після нього її вже не стало, її підкорили 651 року арабські завойовники.

Давайте трішки з іншого боку зайдемо. Монети – хоч і головні герої наших розмов – слугують лише (як би не було прикро, але цікаві лише спеціалістам та колекціонерам, варто визнати) ілюстрацією, інтерес викликають не вони, а саме оті “мережива” з містики, домислів та неймовірностей, здогадок, пророцтв та інтриг – повторюсь: сухі історичні факти нудненькі, а от “перчинки-дивинки” захоплюють. Монети – то теж слід, який цікавий саме для зацікавлених, а не для широкого кола читачів, їм вони – лише шматочки металу, карбовані хто-зна коли хто-зна ким.

Але – для мене – саме пошук отих “перчинок-дивинок”, неймовірних подій та неочікуваних взаємозв’язків і є тією найкращою винагородою, найціннішим подарунком, що дає спілкування з монетами. Хто сказав, що історія має бути сухою та нудною?

А слід – крім місця в історії та в монетах Йєздгерд III таки залишив ще – і неймовірний! Зараз розповім.

Що ж сказав Заратустра? Цього давнього пророка та основоположника релігії вогнепоклонників ми пам’ятаємо трішки в іншому аспекті. Але я згадував попередніх разів і зараз про нього недарма: реверси драхм Сасанідів, по суті, типові протягом всього правління династії. Там зображено Вівтар Вогню та двох служителів культу Заратустри.

І Йєздгерд III залишив слід, який живий і досі, попри прірву років та відстань. Послідовники цієї релігії є й понині, у нас – то радше гоніння за модою, а от в Індії та Ірані – доволі чисельні громади парсів (так ще звуть вогнепоклонників-зороастрійців), є і в інших країнах. І саме рік смерті Останнього Сасаніда покладено в основу їх літочислення – саме тоді, незгідні перейти до ісламу парси були вимушені покинути рідний край.

А з сучасних найвідоміших зороастрійців можна назвати, наприклад, Фредді Мерк’юрі. Сюрприз!

Ось так. Хто сказав, що історія має бути сухою та нудною?

Зараз же – щира моя подяка читачам колонки Дописи на ПолитКом за приділену увагу, сподіваюсь було цікаво (і буде — старатимусь) та запрошую на свою сторінку в фейсбуці Олександр Никифорчак Блогер — про монети і навколо них, а кому зручніше – на Телеграм-канал: Історії про монети, монети про історію.

Далі буде!

Не перемикайтесь!