Главная Культура Архітектори успіху

Архітектори успіху

155

Олександр НИКИФОРЧАК

Частина 2

Антонін Пій

Антонін Пій почав своє правління з того, що надав божественні почесті своєму померлому попереднику Адріану. Зараз би сказали- канонізував. Але “крутіше”, не святим зробив, а одразу богом. Тоді була така “практика” в римлян, кидались в крайнощі, то обожествляли, то піддавали “Забуттю пам’яті”, коли все знищувалось, будь-яка згадка, будь-яке зображення. За цей вчинок Антоніну надали АГНОМЕН, прізвисько по-нашому, використовувався агномен як ім’я. Це PIUS- Благочестивий і надалі це “прізвисько” вже в формі титулу використовувалось наступними імператорами. Подивіться, будь ласка, на дуже красивий денарій Антоніна Пія з Благочестям на реверсі.

Марк Аврелій

Цей імператор правив тривалий час, 19 років. Час його правління вважається в античній історичній традиції Золотим віком. Марка Аврелія називають «філософом на троні». Він сповідував принципи стоїцизму, і головне в його записках — етичне вчення, оцінка життя з філософсько-етичної сторони і поради, як до нього ставитись.

Але період правління накладає свій відбиток і на будь-яку філософію та погляди. За внутрішнім спокоєм і благодаттю ховались війни та буремність на кордонах. Рим навіть і в цей час не полишав своєї сутності- це була агресивна імперія, що силу свою черпала в підкорених народах. Марк Аврелій був і воїном, навіть помер в поході проти германців. На денарії карбовано уособлення Перемоги Вікторію, на щиті, що вона тримає- VIC PAR, монета на честь перемог в Парфії.

Початок кінця

Всім людям властиво помилятись. І саме імператор-філософ, взірець правителя в працях античних істориків і дав початок майбутньому занепаду Риму. Як було сказано вище однією з головних причин розквіту Риму в даний період була передача влади авторитетним і знаним воєначальникам чи чиновникам, через всиновлення. У Марка Аврелія родинні стосунки виявилися пріоритетнішими. Він зробив спадкоємцем свого сина Коммода. Про “діяння” цього імператора можна говорити багато. Покажу Вам дупондій Коммода, на реверсі- атакуюча Мінерва.

Думаю ця монета добре характеризує цього “непутящого” сина видатного Марка Аврелія, на якого батько покладав стільки надій, але правління його все гіршало і гіршало… А вчинком, що переповнив чашу терпіння римської аристократії та призвів до вбивства Коммода в результаті змови ставйого виступ на арені Колізею в якості гладіатора. Так, фільм “Гладіатор” з Расселом Кроу мав реальну історичну основу. І імператор-гладіатор з фільму- Коммод, а його сестра- Луцилла, дочка Марка Аврелія, дружина співправителя батька- славного Луція Вера, який, на жаль для історії та розвитку подальших подій, помер молодим. Як п’ять хороших імператорів можна назвати архітекторами успіху, так Коммод заслуговує на титул архітектора занепаду.